Strona główna WIADOMOŚCI Norki przenoszą koronawirusa? Ministerstwo informuje

Norki przenoszą koronawirusa? Ministerstwo informuje

24
0

U norek z Danii wykryto koronawirusa. Nie potwierdziły się przesłanki o polskich zwierzętach w jednej z hodowli.


Nie potwierdzono obecności wirusa Sars-Cov-2 w hodowli norek w Puławach.
Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek – poinformował na konferencji prasowej w czwartek minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Badania wykonał Gdański Uniwersytet Medyczny.
Proszę, a wręcz apeluję do rolników, o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji – zaapelował dziś minister. 
 W ostatnich doniesieniach medialnych podawano, że gdańscy naukowcy wykryli pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek hodowlanych. Natychmiast po tym doniesieniu zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierząt i ponowne ich przebadanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach  ponieważ tylko wyniki badań z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych, a także z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach, mają charakter urzędowy. Ujemne wyniki badań nie potwierdziły doniesień medialnych – powiedział minister Grzegorz Puda.
Szef resortu rolnictwa poinformował również, że przygotowywane są projekty rozporządzeń  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które mają umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych na wypadek stwierdzenia choroby norek w  wyniku zakażeń SARS-CoV-2.