Strona główna CIEKAWOSTKI Niezwykłe odkrycie podczas remontu kościoła w Kosinie

Niezwykłe odkrycie podczas remontu kościoła w Kosinie

0
Reklama

W trakcie trwających prac przy filialnym, drewnianym kościele p.w. św. Sebastiana w Kosinie została odkryta XVIII wieczna inskrypcja.


Zaplanowane na bieżący rok prace przy świątyni przewidują m.in. remont ścian. W czasie przedostatniej komisji zalecono aby odsłonić cały zrąb celem wstępnego określenia zakresu koniecznych napraw.
Wiadomo było, że w południowej ścianie kościoła pierwotnie znajdowały się drzwi – zarys zaślepionego otworu był widoczny we wnętrzu kościoła.
Po jego usunięciu, na poziomej belce odsłoniła się inskrypcja: AD 1735 D 26 JUNIJ. Można ją wiązać z budową kościoła (autorzy Katalogu Zabytków datują kościół na 1737)
Dzięki uważnej pracy wykonawcy znaleziono także sygnowany gont pochodzący z wcześniejszego remontu kościoła. Treść napisu: URBAN (?) FRANCISZEK WIEŚ WYDRZE POCZ ŻOŁYNIA / (powiat?) ŁAŃCUT WOJ. RZESZÓW (KUPIEC Z RAKSZAWY).
W archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajduje się korespondencja z 1957 r. pomiędzy konserwatorem Jerzym Turem a proboszczem Józefem Prajsnarem, który u kupca z Rakszawy Tomasza Wałczyka zakupił 160 kop gontów na pokrycie kościoła.
~źródło WUOZ Przemyśl

Reklama
Poprzedni artykuł75-latka wpadła do studzienki i zaplątała się w drut
Następny artykułJuż od 1 września wystartuje Powszechny Spis Rolny