Strona główna BIESZCZADY Niesamowite znalezisko w bieszczadzkich lasach

Niesamowite znalezisko w bieszczadzkich lasach

0
Zdjęcia: Artur Hejnar, Stowarzyszenie „Galicja” i Piotr Kotowicz, Muzeum Historyczne w Sanoku.
Reklama

Ostatnio na terenie Nadleśnictwa Baligród eksploratorzy poszukujący śladów z I wojny światowej odkryli średniowieczny toporek bojowy. Co ciekawe w tej samej okolicy w 2016 roku odnaleziony został średniowieczny grot włóczni lub oszczepu.

Toporek znaleziony został 19 maja przez Piotra Kubita ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” podczas poszukiwań prowadzonych na podstawie posiadanego pozwolenia w obrębie Nadleśnictwa Baligród.

Reklama

– Przedmiot wydał nam się nieco starszy niż większość odnajdywanych w tym rejonie rzeczy, najczęściej militariów z Wielkiej Wojny, dlatego fakt jego znalezienia zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Krośnie i do Nadleśnictwa Baligród – mówi Artur Hejnar, kierownik poszukiwań ze Stowarzyszenia „Galicja”. – W dniu 28 czerwca w obecności Anny Okoniewskiej, archeologa z WKZ w Krośnie oraz znalazcy toporka, wzięliśmy udział w wizji terenowej w miejscu odkrycia znaleziska datowanego na okres późnego średniowiecza. Został sporządzony protokół a sam toporek przekazany w ręce właściwego organu. Znalezisko nie jest może wielkie i zachwycające, ale świadczy o tym, że w głębi bieszczadzkiego lasu kilka wieków przed nami działa się wielka historia.

Uwagę zwraca fakt, że w 2016 roku w tym samym leśnictwie odnaleziony został średniowieczny grot włóczni lub oszczepu. Tego odkrycia dokonał wówczas Miłosz Bielec, również członek „Galicji”. Grot o długości 18 centymetrów został przekazany do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prawdopodobnie trafi również odnaleziony toporek.

Wśród wielu podobnych okryć z ostatnich lat w lasach podkarpackich warto wspomnieć znaleziony w 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Baligród, liczący sobie 1200 lat, wczesnośredniowieczny żelazny miecz. Z kolei w 2019 roku na Białej Górze w lesie Nadleśnictwa Brzozów odkryto bezcenny z punktu widzenia historii skarb, pochodzący z epoki brązu, sprzed 3000 lat. Były to ozdoby, drobne paciorki wykonane z blachy miedzianej, zaś na wierzchu uwagę zwraca okrągła, miedziana płytka, z widocznym ornamentem puncowanym w formie kropek. W tym samym roku leśniczy  Lesław Śliwiak z Nadleśnictwa Brzozów podczas prac leśnych znalazł inny prawdziwy skarb – siekierkę z okresu wczesnego brązu, wykonaną z krzemienia wołyńskiego, a więc skały niewystępującej w tej okolicy.

Poprzedni artykułNadanie Sztandaru Zakładowi Karnemu w Dębicy i wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej
Następny artykułOd dzisiaj Dni Wielopola Skrzyńskiego. Atrakcje dla fanów muzyki, motoryzacji i nie tylko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!