Strona główna BIESZCZADY Nielegalni imigranci z Turcji złapani na granicy, wrócili na Ukrainę

Nielegalni imigranci z Turcji złapani na granicy, wrócili na Ukrainę

52
0

Wspólnie prowadzone działania graniczne funkcjonariuszy SG z Wojtkowej i Huwnik najpierw doprowadziły do zatrzymania idących pieszo z Ukrainy do Polski dwóch obywateli Turcji, a następnie do ustalenia pomocników, którzy samochodami przyjechali po ich odbiór. Wszyscy ponieśli konsekwencje prawne swoich sprzecznych z prawem działań.

Wspólne działania funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wojtkowej oraz Huwnik miały miejsce w środę (20 stycznia). Zaczęło się od tego, że w okolicach Kwaszeniny (pow. bieszczadzki) mundurowi wykryli ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski. Natychmiast podjęto działania, które po kilkunastu minutach doprowadziły do ujęcia zarówno sprawców przekroczenia jak i dwóch mężczyzn, którzy pomagali w procederze. Okazało się, że granicę pieszo przeszło dwóch obywateli Turcji  (31 oraz 46 lat), a kolejnych dwóch Turków (26 i 29 lat) przyjechało samochodami po ich odbiór. Posiadali oni prawo legalnego pobytu w krajach UE i chcieli przewieźć swoich rodaków na zachód Europy.
W trakcie wyjaśnień, zatrzymani cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jak wyjaśnili, obaj poznali się we Lwowie, a za zorganizowanie przerzutu zapłacili swoim rodakom przebywającym w UE po 3 tys. euro każdy z nich. Po 12-godzinnej przeprawie przez Bieszczady byli zmęczeni i głodni.  Na placówce SG w Wojtkowej otrzymali posiłek i ciepłe napoje.Aktualnie, zgodnie z procedurą zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.
Organizatorów przerzutu Sąd Rejonowy w Lesku ukarał kilkutysięczną karą grzywny.
Ujawnieni Turcy to pierwsze osoby zatrzymane w 2021 roku za nielegalne przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy państwowej. Turcy to druga po Afganistanie nacja imigrantów najczęściej notowana na Podkarpaciu za nielegalne przekroczenia granicy.