Strona główna KULTURA Dzisiaj Niedziela Palmowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Tydzień

Dzisiaj Niedziela Palmowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Tydzień

0
Reklama

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne. Przedstawiamy historię tego święta.


Niedziela Palmowa zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, „Kwietną” lub „Wierzbną”, w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: „Druga Niedziela Męki Pańskiej”) – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.
Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

Zwyczaje i przesądy związane z palemkami:

Reklama
  • połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła. Pierwotnie mógł być to zabieg magiczny zapewniający płodność
  • palemki zatykano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, by popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej
  • palm nie można było trzymać „do góry nogami” – by nie gziły się krowy
  • w zależności od regionu poświęconą palmą obijano na pomyślność boki zwierząt w gospodarstwie albo wręcz przeciwnie (muchy by się trzymały tych krów
  • z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach- miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą, burzą itp.
Reklama
Poprzedni artykułDentyści wracają do szkół. Sejm przegłosował ustawę
Następny artykułRzeszów: 22 kwietnia żużlowy mecz- Polska kontra Resztą Świata