Strona główna PRZEMYŚL Niebezpieczne substancje zatrzymane na granicy w Korczowej

Niebezpieczne substancje zatrzymane na granicy w Korczowej

0
Reklama

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przechwycili niebezpieczne substancje oraz odpady na przejściu granicznym w Korczowej. Ujawniono próbę przemytu 56 opakowań środków ochrony roślin oraz przeszło 21 kg zużytych katalizatorów samochodowych.

Na przejściu granicznym w Korczowej prześwietlono urządzeniem rentgenowskim autokar, który został następnie skierowany do rewizji szczegółowej. W jej trakcie, funkcjonariusze KAS ujawnili środki ochrony roślin, ukryte nad tylną osią pojazdu oraz w toalecie. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy, przyznał się do przemytu i uiścił karę grzywny w wysokości 2000 PLN. Kolejna próba przewozu nielegalnych substancji, dotyczyła ponad 21 kg zużytych katalizatorów samochodowych. Do własności ujawnionej kontrabandy przyznał się obywatel Ukrainy, kierujący zatrzymanym pojazdem. Towar zajęto do wszczętej sprawy karnej skarbowej i zabezpieczono 700 zł na poczet grożącej mu kary grzywny.

Reklama

Przewóz środków ochrony roślin  przez granicę wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Substancje niewiadomego pochodzenia mogą być bardzo niebezpieczne, z uwagi na nieznany skład oraz działanie. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska. Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Warunkiem legalnego przywozu odpadów jest natomiast posiadanie dokumentu zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów  i odpowiedniej decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub wypełnienia dokumentu przesyłania.

Reklama
Poprzedni artykułWybrano najlepszą ofertę na budowę II etapu obwodnicy Sanoka
Następny artykułRząd rozważa obostrzenia dla niezaszczepionych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!