Strona główna WIADOMOŚCI Niebezpieczne przypadki prób kradzieży drewna w lasach w regionie

Niebezpieczne przypadki prób kradzieży drewna w lasach w regionie

0
Dydnia, fot. Straż Leśna
Reklama

W pierwszych tygodniach roku Straż Leśna odnotowała kilka przypadków kradzieży drewna na Pogórzu. Wśród nich były zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

21 stycznia w godzinach popołudniowych na terenie leśnictwa Pagorzyna (Nadleśnictwo Kołaczyce) zatrzymano na gorącym uczynku trzy osoby, które dokonywały zaboru wcześniej ściętych grabów. Strażnicy zastali sprawców podczas załadunku kłód na przyczepę przy pomocy ładowarki. Okazali się nimi mieszkańcy miejscowości Belna k. Biecza (Małopolska). Grozi im grzywna, zapłata za wartość szkody oraz nawiązka w wysokości dwukrotnej wartości drewna, którego masę wyliczono na 2,6 metra sześciennego. Straż Leśna prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Reklama

Od pewnego czasu obserwuje się u sprawców kradzieży braki w umiejętności ścinania drzew, co powoduje bardzo groźne sytuacje, jak choćby ta niedawna z okolicy Krasnej w Nadl. Kołaczyce, gdzie pień ścinanej jodły rozłupał się i „uwięził” piłę ręczną służącą do kradzieży. Sprawcy, dotąd nieznani, mogą mówić o sporym szczęściu. W przeszłości miały miejsce wypadki śmiertelne w trakcie próby kradzieży o podobnym charakterze.

Do takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło też niedawno na terenie Nadleśnictwa Brzozów. W leśnictwie Dydnia patrol Straży Leśnej natknął się na świeże trociny, które doprowadziły do miejsca usiłowania kradzieży drewna. Okazało się, że pień ścinanej przez złodziei jodły uwięził prowadnicę pilarki wraz z łańcuchem tnącym. Sprawcy, ratując samą pilarkę, odłączyli ją od urządzenia tnącego i zaniechali kradzieży. Ścięte, a wciąż stojące drzewo stanowiło zagrożenie dla ludzi, dlatego zostało przy pomocy ciężkiego sprzętu ściągnięte przez Służbę Leśną.

Reklama
Poprzedni artykułPodsumowanie policyjnej akcji „Bezpieczna autostrada A4” [foto]
Następny artykułPoszukiwania poległych w Bieszczadach archeologiczną imprezą 2021 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj