Strona główna WIADOMOŚCI Niebezpieczne burze z gradem, wiatr do 130 km/h. Niespokojna niedziela

Niebezpieczne burze z gradem, wiatr do 130 km/h. Niespokojna niedziela

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnie wiejącym wiatrem dla Podkarpacia. Już w sobotę w wielu miejscach w regionie pojawiły się burze z silnym wiatrem, np. w punkcie badawczym w Jasionce prędkość wiatru osiągnęła 109 km/h, spadło 50 mm deszczu na m2.

W powiecie lubaczowskim strażacy ewakuowali grupę 90 harcerzy z obozu, w związku z niespokojną aurą i zagrożeniem meteorologicznym.

Na niedzielę w regionie prognozowane są również niebezpieczne burze z silnym wiatrem i gradem. Administratorzy strony Burze Podkarpacia ostrzegają na facebooku:

„Niż, bo o nim mowa dopiero powstanie nad morzem Śródziemnym oraz Alpami ale bardzo szybko będzie się przemieszczał w stronę Polski i jutro wczesnym popołudniem powinien się znajdować nad Czechami oraz Słowacją. Zaciągnie on bardzo gorące, zwrotnikowe powietrze do płd-wsch części naszego kraju, dlatego będzie u nas jutro powyżej 30°C a znów miejscami na zachodzie czy w centrum ledwo 20°C i w wielu miejscach będzie tam padał deszcz, dość intensywny. Tam gdzie będzie najwyższa temperatura, pojawią się bardzo dobre warunki termodynamiczne oraz kinematyczne do powstania układów wielokomórkowych, superkomórek oraz nie możemy wykluczyć sygnatury bow echo czy też nawet trąb powietrznych! Nawalne opady deszczu (nawet 60mm), grad (do 8cm) oraz wiatr dochodzący do 130km/h! Poważnie zastanawiamy się nad wydaniem ekstremalnego zagrożenie burzowego dla naszego regionu w dniu jutrzejszym i mobilizujemy się całą grupą do wyjazdu w teren!Bardzo duży wpływ na rozwój wyżej wymienionych zjawisk atmosferycznych będzie na pewno miał czas przechodzenia niżu oraz frontu atmosferycznego przez nasz region, jeśli będą to godziny późno wieczorne, burze będą słabsze ale jeśli nastąpi to za dnia? Lepiej będzie jak nie dokończymy tego jakie będą skutki tych burz…Mimo wszystko kochani zabezpieczmy wszystkie rzeczy, które mogą leżeć luzem i wydają się być zagrożeniem dla nas oraz sąsiadów. Bądźmy czujni i spoglądajmy na radary burzowe!”.

⚠️ Jutrzejszy możliwy incydent burzowy⚠️ Witajcie kochani po raz kolejny! 😃 Fajnie dziś postrzelało i do tego mocno…

Opublikowany przez Burze Podkarpacia Sobota, 31 lipca 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here