Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To dla większości czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. W świątecznej bieganinie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam spokojnie.

Przedświąteczne zakupy to dla złodziei kieszonkowych najlepszy okres do działania. Wykorzystują tłok, wybierają ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowamy pieniądze. Stosujmy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa: zamykajmy torebki, pilnujmy portfeli, nie pokazujmy ile gotówki mamy ze sobą. Nie pozostawiajmy torebek i saszetek w koszykach, nośmy je zawsze przy sobie. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele i telefony nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy.

Uważajmy także przy bankomatach. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. Wybierając hasło pin należy zasłonić urządzenie w taki sposób, aby nikt nie mógł odczytać naszych haseł. Warto zachować ostrożność, a o jakichkolwiek nieprawidłowościach powiadamiać Policję.

Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lud domu. Zamykajmy okna, drzwi, wyłączmy urządzenia z prądu, aby nie stwarzać zagrożenia pożarowego. Jeśli udajemy się na dłuższy, kilkudniowy wyjazd, poinformujmy o tym sąsiadów. Dobry sąsiad to najlepszy stróż.

Apelujemy również o zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo na drogach. Podczas wyjazdów szczególnie ważna jest ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Pamiętać należy o zapięciu pasów oraz dbałości o bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży, pamiętajmy o fotelikach samochodowych oraz podkładkach – stosownie do wieku oraz wzrostu dziecka. Nie spieszmy się. Lepiej dojechać kilka minut później, niż uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.

Odpowiednio zabezpieczmy swoje pojazdy na parkingach. Sprawdźmy, czy są zamknięte wszystkie szyby, nie zostawiajmy w samochodzie żadnych dokumentów i wartościowych rzeczy. Parkujmy w miejscach wyznaczonych. Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu. Jeżeli poprzedniego dnia piliśmy alkohol, upewnijmy się przed jazdą, że jesteśmy trzeźwi.

źr. KPP Jarosław