Strona główna POLSKA I ŚWIAT Nie żyje syn lekarza pochodzącego z Łańcuta. Został zastrzelony w Chicago

Nie żyje syn lekarza pochodzącego z Łańcuta. Został zastrzelony w Chicago

0
Reklama

Nie żyje 44-letni Jacek Rudnicki, syn profesora Marka Rudnickiego, cenionego chirurga urodzonego w Łańcucie.

O śmierci syna poinformował na łamach „Dziennika Związkowego”- czasopisma dla Polonii, ojciec. 44-latek został zamordowany z soboty na niedzielę na na rogu Michigan Avenue i 24th Street, na wprost McCormick Place w Chicago.

Reklama

Chicagowska policja twierdzi, że Jacek Rudnicki został ofiarą złodziei samochodów. Jego auto zostało również skradzione.

Profesor Marek Rudnicki od września 1980 był założycielem i aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”. Był delegatem na I i II Wojewódzkim Zjeździe Delegatów (Województwa Katowickiego) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Po pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 osobiście wezwał zespoły ratownicze, by rannych górników nie zawoziły do szpitali kontrolowanych przez peerelowskie MSW, tylko do cywilnego szpitala klinicznego, w którym pracował. W latach 1982–1987 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym, z którym organizował pomocy medyczną dla represjonowanych i ich rodzin. Był również kolporterem prasy podziemnej, m.in. „Tygodnika Mazowsze”. Rozpracowywała go Milicja Obywatelska (KE krypt. Chirurg). W 1987 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1987–1990 pracownik naukowy w Departamencie Chirurgii Uniwersytetu w Cincinnati. W latach 1990–1999 profesor w szpitalu afiliowanym do Uniwersytetu Columbia, następnie profesor Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jako działacz szeregu organizacji polonijnych był autorem programów upamiętniających wkład Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej na antenie National Public Radio. Współorganizował akcje przeciwko zniesławianiu Polski i Polaków

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!