Strona główna WIADOMOŚCI Nie żyje ceniony rzeźbiarz z Podkarpacia

Nie żyje ceniony rzeźbiarz z Podkarpacia

0
Reklama

Był twórcą wielu pomników, w tym bardzo znanych i cenionych, jak na przykład Pomnika Katyńskiego w Jersey City- pierwszego pomnika w Stanach Zjednoczonych, upamiętniającego ofiary zbrodni, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej czy też Pomnik Partyzanci w Bostonie. Profesor Andrzej Pityński- bo o nim właśnie mowa- zmarł 18 września w Stanach Zjednoczonych, gdzie na stałe mieszkał.
Profesor Andrzej Pityński urodził się w 1947 roku w Ulanowie na Podkarpaciu, jako syn partyzantów antykomunistycznych- Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”. Wychowany w duchu patriotyzmu, w latach 50-tych wraz z ojcem wspomagał aktywnych żołnierzy wyklętych. Po zdobyciu cennego wykształcenia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1974 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tutaj został członkiem National Sculpture Society oraz profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 roku otrzymał obywatelstwo USA.
Prócz wymienionych powyżej rzeźb, które stanęły w poszczególnych miastach Stanów Zjednoczonych, prace artysty można podziwiać także i na Podkarpaciu- jest to chociażby popiersie Jana Pawła II w rodzinnym Ulanowie, popiersie powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Pomnik Książki w Lesku, Pomnik Patriota w Stalowej Woli oraz ostatnie dzieło artysty- Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle.
W 2017 roku Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem orła Białego a także został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
O śmierci Andrzej Pityńskiego jako pierwszy poinformował na Facebooku jego przyjaciel Witold Zych, były tarnobrzeski radny, zaś kondolencje na Twitterze złożył między innymi prezydent Andrzej Duda pisząc: „Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP”.

Reklama