Strona główna KRESY Nie zwalniają tempa. Więcej odpraw na granicy niż w ubiegłym roku

Nie zwalniają tempa. Więcej odpraw na granicy niż w ubiegłym roku

0
Reklama

W porównaniu do ubiegłego roku, na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy w drugiej połowie grudnia odnotowany został wzrost ilości odprawionych samochodów ciężarowych i osobowych a także pociągów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni (15-29 grudnia br.) funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu odprawili blisko 14 tys. samochodów ciężarowych, przekraczających polsko- ukraińską granicę przez przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Krościenku. To o 28 % więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy wzrost o 30 % odnotowano w tym czasie na przejściu granicznym w Korczowej.

Reklama

8 % wzrost odnotowany został także w zakresie ilości odprawionych autokarów i busów. W tym czasie służby odprawiły w obydwu kierunkach na wjazd i wyjazd z Polski ponad 2,2 tys. autokarów i blisko 16,5 tys. busów.

W zakresie odpraw samochodów osobowych odnotowano także 5 % wzrost ilości pojazdów. Na łączną liczbę ponad 20 tys. samochodów osobowych, które przekroczyły w tym okresie polsko- ukraińską granicę w woj. podkarpackim, najwięcej bo blisko 9,2 tys. odprawionych zostało na przejściu granicznym w Korczowej.

Przejścia graniczne w Medyce, Korczowej, Budomierzu i Krościenku przekroczyło w  tym okresie blisko 188 tys. osób. To  o 9 % więcej niż rok temu.

O 12% wzrosła także liczba osób, które w tym czasie przekroczyły granicę pociągami osobowymi ( blisko 20 tys. podróżnych).

Koniec roku to także znacznie większa liczba zagranicznych przesyłek pocztowych odprawianych w Oddziale Celnym w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone „Poczta Polska”.  Tylko w  trzech tygodniach grudnia br. funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej odprawili tu ponad 2,2 tysiąca paczek.

 

Polskie służby graniczne utrzymywały optymalny poziom obsługi ruchu towarowego i osobowego, w ilościach przekraczających normy ustalone dla przejść granicznych, pozostając w stałym kontakcie ze służbami Ukrainy.

M.in. 23 grudnia br. na terenie przejścia granicznego Korczowa- Krakowiec przedstawiciele polskiej Służby Celno-Skarbowej pod przewodnictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorza Skowronka wzięli udział w spotkaniu koordynującym zasady obsługi wzmożonego ruchu granicznego z udziałem przedstawicieli służb granicznych Ukrainy. Celem wspólnych rozmów było wypracowanie wspólnego kierunku  działań, maksymalne usprawniającego odprawy w tym okresie, a zwłaszcza zapewnienie optymalnej obsady kadrowej na stanowiskach odpraw ( okresowo wydłużone czasy oczekiwania wynikały m.in. ze zmiany w funkcjonowaniu służb celnych Ukrainy, wykorzystywania dodatkowych zezwoleń na międzynarodowy przewóz drogowy na terytorium RP przez przewoźników ukraińskich oraz wzmożonych powrotów obywateli Ukrainy w związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym).

Aktualnie odprawy na polsko-ukraińskich przejściach granicznych odbywają się na bieżąco.
Osoby planujące podróż za granicę, zachęcamy do śledzenia serwisu www.granica.gov.pl oraz aplikacji „Mobilna granica”, gdzie można znaleźć m.in. bieżące informacje o szacunkowych czasach oczekiwania na odprawę na poszczególnych przejściach granicznych.

Reklama