Strona główna WIADOMOŚCI Nie będzie obowiązkowej matury ustnej? Jest rozporządzenie

Nie będzie obowiązkowej matury ustnej? Jest rozporządzenie

0

Ministerstwo edukacji narodowej podało do wiadomości treść nowego rozporządzenia dotyczącego egzaminów zewnętrznych. Zmiany dotycząc m.in. przeprowadzania egzaminów maturalnych.


Resort edukacji podczas ostatniej konferencji prasowej podał do wiadomość treść noweli rozporządzenia o egzaminach zewnętrznych. Wszystkie zmiany związane są z wyjątkową sytuacją, jaką do polskiego szkolnictwa wprowadziła pandemia.
Przemysław Czarnek, minister edukacji poinformował:„W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego”.
Jak podał Polsat News: „Będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną”.
Zmiany dotyczą także:

W przypadku egzaminu ósmoklasisty:

  1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,
  2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

W przypadku egzaminu maturalnego:

  1. z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
  2. z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

 
 

Poprzedni artykułBadacze z Cambridge potwierdzają działanie amantadyny
Następny artykułZbierają fundusze na telewizor dla podopiecznych DPS w Krośnie