Strona główna GŁÓWNA NBP wprowadził nowy banknot kolekcjonerski

NBP wprowadził nowy banknot kolekcjonerski

0
Reklama

Od poniedziałku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł. Upamiętnia on 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Zainteresowanie nowym banknotem jest spore. Już od poniedziałku przed oddziałem NBP przy ulicy 3 Maja ustawiały się kolejki chętnych, gotowych do zakupu nowego banknotu. 

Reklama
Banknot ten ma upamiętniać 300–lecie  koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 roku (koronacja była dopełnieniem ślubów jasnogórskich króla Jana Kazimierza). Była to pierwsza, dokonana poza Rzymem i Italią, koronacja Obrazu Matki Bożej.
Jak wygląda banknot?
Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 roku). Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu. Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.
Na rewersie banknotu widzimy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku, przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po lewej widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się natomiast motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny – herb paulinów.
Banknot, zaprojektowany został przez Justynę Kopecką, wyemitowany zostanie w nakładzie 55 tys. sztuk. Można go zakupić w cenie 60 zł w Oddziałach Okręgowych NBP.
Źródło: własne, Gospodarka Podkarpacka
Reklama