28 września 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską Witold Pilecki ps. „Witold” – kolejną z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.
Srebrna dziesięciozłotówka Witold Pilecki ps. „Witold”, , to trzecia moneta z serii upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych. W lutym bieżącego roku do rąk kolekcjonerów trafiły dwie pierwsze z 23 planowanych monet: inaugurująca serię moneta „Żołnierze Niezłomni” oraz „Danuta Siedzikówna »Inka«”.
Bohater narodowy
Witold Pilecki, polski bohater, walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r., po czym współorganizował jedną z pierwszych antyniemieckich organizacji: Tajną Armię Polską, która weszła w skład Armii Krajowej. Z ramienia TAP poszedł dobrowolnie– 19 września 1940 r. – do obozu koncentracyjnego Auschwitz z misją rozeznania sytuacji na miejscu oraz stworzenia więźniarskiej konspiracji samopomocowej i zbrojnej (Związek Organizacji Wojskowej), która przy pomocy z zewnątrz miała wyzwolić obóz. Po dwóch latach i siedmiu miesiącach, kiedy m.in. jako pierwszy informował świat o niemieckim ludobójstwie, udało mu się uciec z obozu, aby dalej realizować swój plan oswobodzenia więźniów. Misja ochotnika do Auschwitz sprawiła, że został na Zachodzie uznany za jednego z najodważniejszych ludzi okupowanej przez Niemców Europy. W powstaniu warszawskim 1944 r. reduty Witolda (plac Starynkiewicza) Niemcy nigdy nie zdobyli. Po uwolnieniu z oflagu Murnau przekonał gen. Władysława Andersa, że musi wrócić do okupowanej przez Sowietów Polski i utworzyć podległą Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie konspiracyjną grupę wywiadowczą. Dzięki niej świat dowiadywał się o stopniu podporządkowania kraju Stalinowi. W krytycznym momencie nie skorzystał z możliwości ewakuacji na Zachód […]. Aresztowany w maju 1947 r. przez stalinowską bezpiekę został poddany brutalnemu śledztwu, skazany pod kłamliwymi zarzutami na karę śmierci i 25 maja 1948 r. zamordowany– pisze w folderze emisyjnym Tadeusz Płużański.
Rewers monety, zaprojektowany przez Urszulę Walerzak, przedstawia wizerunki: Witolda Pileckiego „Witolda”, orła wojskowego, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się jak trzeba”. Na awersie, wspólnym dla całej serii, zaprojektowanym przez Dobrochnę Surajewską, przedstawiono rozerwane kraty więzienne oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i można ją będzie kupić w cenie 120 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze emisyjnym. źr. NBP
Zapraszamy na WIELKIE OTWARCIE salonu KODANO Optyk w Rzeszowie!Z tej okazji możesz kupić wymarzone oprawki okularowe tylko za 1zł!
KODANO Optyk, Centrum Handlowe Plaza Rzeszów,...
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 723, relacji Tarnobrzeg-Sandomierz. Zderzyły się tam dwa osobowe pojazdy i bus. Ze...
Według najnowszych badań prowadzonych przez Polskę i Słowację wynika, że kleszcze lgną do urządzeń emitujących promieniowanie o częstotliwości 900 MHz, czyli m.in. komórek.
Idąc do...