Strona główna WIADOMOŚCI Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie

Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie

0
Reklama

Mieszkańcy Rzeszowa uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Tradycyjnie obchody odbyły się na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.


Uroczystości poprzedziła msza św. w Kościele Farnym, po której wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, a następnie odegrano hymn i wciągnięto na maszt flagę państwową.
Przemawiając do uczestników uroczystości marszałek Władysław Ortyl przypomniał trudną historię naszej państwowości, która 99 lat temu odrodziła się po 123 latach zaborów.
Polacy na nowo mogą cieszyć się świętem 11 listopada, a tym samym odnosić się do pięknej i bogatej historii naszego kraju – mówił marszałek dodając – Współczesne pokolenia Polaków mają komfort dorastania, kształcenia się i spełniania swoich marzeń w wolnej, niepodległej Polsce.
Marszałek przypomniał również o tym, że za rok przypada jubileuszowa, setna rocznica odzyskania niepodległości, zachęcając do udziału w obchodach.
Bardzo się cieszę, że w naszym województwie powstał Komitet Organizacyjny Obchodów, że takie komitety powstają w powiatach. To odpowiedź na nasz wspólny sierpniowy apel z panią wojewodą. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w te uroczystości. 11 listopada 2018 roku to powinien być dzień jedności Polaków pod biało-czerwonym sztandarem – dodał marszałek.
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zachęcała do wspólnego, radosnego świętowania i budowania społecznej jedności.
Na zakończenie odczytano Apel Pamięci, po którym wystrzelono salwę honorową. Po złożeniu wieńców i wiązanek odbyła się uroczysta defilada żołnierzy, służb mundurowych oraz harcerzy i młodzieży ze Strzelca.
Niepodległościowe uroczystości odbywają się w całym regionie. W Stalowej Woli weźmie w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda, który zapali Ognisko Patriotyzmu.
Źr.: SWP

Reklama
Poprzedni artykułBabcine sposoby wracają do łask?
Następny artykułNowy rozkład PKP Intercity. Już od grudnia więcej pociągów