Strona główna WIADOMOŚCI Największy w historii krach na rynku ropy

Największy w historii krach na rynku ropy

0
Reklama

W poniedziałek cena ropy naftowej na nowojorskiej giełdzie za baryłkę spadła do zera, dziś jest głęboko na minusie. Takiego załamania jeszcze nigdy nie było. Powodem nadwyżka produkcji.


Rafinerie nie mają zamiaru kupować ropy, nie ma już miejsca na składowanie. Wojna cenowa pomiędzy grupą +OPEC i innymi wydobywcami doprowadziła do szeregu nieporozumień. Podczas kiedy Rosjanie zaczęli wstrzymywać wydobycie, Arabia Saudyjskia użyła pełnej mocy produkcyjnej. Nie znamy jeszcze dokładnych skutków tego przedsięwzięcia.
Gazeta „Financial Times” opisując krach twierdzi, że jego przyczyną jest znaczny spadek popytu na surowiec spowodowany ograniczeniem transportu związanym ze środkami zapobiegawczymi jakie państwa świata podjęły w ramach walki z pandemią koronawirusa SARS COVID-19. Polegają one między innymi na zamknięciu granic co doprowadziło do uziemienia sporej części samolotów. W ramach państw transport osób także się zmniejszył. Jednak jak pisze „Financial Times” impulsem do krachu było wyczerpanie się miejsca w magazynach surowca. Amerykańskie koncerny naftowe na skutek zastosowania technologii pozyskiwania ropy naftowej ze złóż łupkowych od dawna wydobywały tak znaczne ilości surowca, że jego część trafiała do magazynów. Obecnie są już one zapełnione.
Sytuacja na świecie zrobi się jeszcze bardziej napięta, nikt nie jest w stanie przewidzieć ruchów i skutków poszczególnych graczy. Czy czeka nas nowa Wielka Depresja?
Podczas Wielkiej Depresji w 1931 r. cena ropy naftowej spadła do 0,65$ za baryłkę. Cena dzisiaj jest na minusie, co jest spowodowane za wysokimi kosztami wydobycia względem możliwego zarobku. Wielka Depresja trwała od 1929 do 1939 r.

Reklama
Poprzedni artykułDane osobowe wyciekły polskiemu dostawcy prądu i gazu
Następny artykułPowstało kolejne izolatorium dla chorych w regionie