Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Muzeum Historyczne w Sanoku – Zamek Królewski

Muzeum Historyczne w Sanoku – Zamek Królewski

0
zamek w Sanoku - Muzeum
Reklama

Miasto Sanok ma do zaoferowania przybyłym turystom ogrom atrakcji, jednak są wśród nich dwa obowiązkowe punkty, które koniecznie trzeba odwiedzić – jest to Skansen Budownictwa Ludowego oraz Muzeum w Zamku Królewskim. Dziś przybliżymy najważniejsze informacje związane właśnie ze sanockim zamkiem.

Historia Zamku Królewskiego w Sanoku

Według archeologów pierwszy drewniany gród wraz z drewnianą palisadą o charakterze obronnym powstał na wysokim wzniesieniu w  XI – XIII wieku. Miejsce to nie było przypadkowe- ponad trzystumetrowe wzgórze oraz rzeka San, która płynie u podnóża wzniesienia, była wielkim utrudnieniem dla najeźdźców, co potwierdziła historia w późniejszym czasie.
Ówczesny, murowany zamek datuje się na czasy średniowiecza, a dokładnie pierwsze wspomnienie o tej budowli pochodzi z 1150 roku i zostało ono spisane przez rosyjskiego kronikarza, który opisuje zajęcie przez króla Gejze II grodu sanockiego wraz z warownią. Obiekt ten od zawsze był wyjątkowy, ponieważ na przestrzeni lat odwiedzały go znamienite osobowości, tj. Kazimierz Wielki czy Władysław Opolczyk. Ciekawostką jest również fakt, iż w zamku tym odbyło się huczne wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską.
Do XXI wieku budowla wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Aktualnie znajduje się w niej Muzeum Historyczne, słynne w całej Europie dzięki wyjątkowym obrazom Zdzisława Beksińskiego. Obecnie instytucja zgromadziła ponad 22 tysiące eksponatów, które zostały przypisane do poszczególnych ekspozycji, tj. archeologicznej, ikonograficznej, historycznej oraz Galerii Sztuki Współczesnej.

Reklama

muzeum w Sanoku



Zamek Królewski w Sanoku obecnie

Jak już wspomniano, obecnie Zamek Królewski jest główną siedzibą sanockiego Muzeum Historycznego. Muzeum pod tą nazwą funkcjonuje od 1968 roku, choć instytucja o podobnym charakterze istniała tu już od 1934 roku, z przerwami spowodowanymi wybuchem II wojny światowej. Od początku lat 90-tych XX wieku prowadzono w obiekcie renowację, mającą na celu przywrócenie renesansowych założeń i detali. Rewitalizacji poddano również teren wokół zamku, dzięki czemu wzgórze zamkowe zyskało piękny widok, salę konferencyjno-widowiskową oraz taras widokowy. Urządzono także zamkowe ogrody oraz odtworzono średniowieczny mur obronny.

Ikony oraz obrazy sakralne

Wieloletnia działalność Muzeum przyczyniła się do stworzenia jednej z największych w Polsce kolekcji ikon, obrazów sakralnych oraz elementów liturgicznych. Obrazy przedstawiają wizerunki świętych oraz wydarzenia związane z praktyką chrześcijańską. Najstarsza ikona datowana jest na XIV wiek. Dzięki dobrze zaaranżowanej ekspozycji oraz grze światła i kolorów można się poczuć na wystawie jak w średniowiecznej cerkwi.

Poruszające dzieła Zdzisława Beksińskiego

Największe wrażenie wywrze na zwiedzającym kolekcja obrazów pochodzącego z Sanoka Zdzisława Beksińskiego. Współczesny artysta, który został zamordowany w 2005 roku. Autor to wielki pasjonat grafiki komputerowej, rzeźbiarz, rysownik, malarz. Dzięki szerokiemu spektrum swoich umiejętności tworzył on obrazy łącząc powyższe techniki w jedną. Aktualnie na stanie Muzeum wpisanych jest ponad 600 prac artysty, wśród których zobaczyć można demoniczne obrazy, które Beksiński przelewał na płótno, rzeźby, rysunki oraz fotografie. Muzeum posiada również wyjątkowy obraz, który został ukończony w dniu, w którym Zdzisław Beksiński został zamordowany.

Pozostałe atrakcje zamku w Sanoku

W sanockim zamku obejrzeć można również ekspozycję zawierającą kolekcję ceramiki pokuckiej. W podziemiach znajduje się zaś zamkowa zbrojownia ze stałą wystawą militariów oraz poniemieckim schronem, który wybudowano tu w latach 40-tych XX wieku.
Zamek rokrocznie odwiedza ponad 60 tysięcy osób, dzięki temu muzeum plasuje się na trzecim miejscu zaraz po Zamku Łańcuckim oraz Sanockim Skansenie pod względem ilości turystów. Nie brakuje także zbiorów archeologicznych, będące elementami znalezisk z epoki kamienia po czasy nowożytne. To także miejsce, w którym obejrzeć można pracę wielu współczesnych artystów pochodzących z terenów sanockich.


Przydatne informacje:

Muzeum Historyczne w Sanoku
Zamek Królewski
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok
Tel. (kasa Muzeum): 48 13 46 306 09 wew. 35
Godziny otwarcia:
 od 1 kwietnia do 31 października:
– poniedziałek 8:00-12:00
– wtorek-niedziela 9:00-17:00
od 2 listopada do 31 marca:
– poniedziałek 8:00-12:00
– wtorek-środa 9:00-17:00
– czwartek-niedziela 9:00-15:00
Bilety:
– normalny – 18 zł
– ulgowy – 13 zł
– rodzinny – 48 zł
– przewodnik w jęz. polskim – 55 zł
– przewodnik w jęz. angielskim, francuskim lub niemieckim – 70 zł

Reklama