Strona główna POLSKA I ŚWIAT Minister Warchoł interweniuje ws. chorego Polaka z Plymouth

Minister Warchoł interweniuje ws. chorego Polaka z Plymouth

0
Reklama

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa wiceministra sprawiedliwości dr hab. Marcina Warchoła dotycząca dalszej pomocy dla Polaka, który przebywa w angielskim szpitalu w Plymouth.

„Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, z wnioskiem o rozpoczęcie procedury wdrożenia w życie prawomocnego i wykonalnego orzeczenia naszego sądu wydanego wczoraj. A ponadto, wystąpiłem do ministra zdrowia Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie. Szpital, w którym się on znajduje, jest bowiem szpitalem podlegającym rządowi brytyjskiemu”-powiedział wiceminister MS i poseł ziemi podkarpackiej Marcin Warchoł.
Przypomnijmy, chodzi o mężczyznę, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii. 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.
W związku z tym, szpital w Plymouth w Wielkiej Brytanii, wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.


„Polacy wyjeżdżają za granicę pracować, zakładać rodziny, budować swoje kariery, ale muszą mieć pewność, że jeżeli wpadną w kłopoty, przydarzy się im coś nieszczęśliwego, chorują, trafią do szpitala, państwo Polskie nie zostawi ich samych. Stanie za nimi murem, choćby byli w beznadziejnej sytuacji. I to dzisiaj czynimy. Moim obowiązkiem jako Pełnomocnikiem rządu ds. praw człowieka jest ochrona zdrowia, życia wszystkich naszych rodaków, zwłaszcza tych, którzy są narażeni na utratę życia. Zwłaszcza tych w ciężkiej sytuacji i dlatego też wystąpiłem do ministra spraw zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich , przekazać pod jurysdykcję sądów polskich. […] Pozwoli to na to, że to sądy polskie będą dalej decydować o leczeniu naszego rodaka, a nie sądy brytyjskie. I dziękuję Panu Ministrowi, że taką procedurę rozpoczął. Zawnioskowałem do Prokuratora Generalnego Pana Ministra Zbigniewa Ziobro o rozpoczęcie procedury – przed polskim sądem – o wyrażenie zgody przez polski sąd na transport na transport naszego rodaka do naszego kraju. I w dniu wczorajszym prokuratura wystąpiła do sądu o taką zgodę i taką zgodę uzyskała. Nie możemy zgodzić się z ignorancją dla osób cierpiących, chorych. Nie ma zgody na cywilizację śmierci. Musimy pryncypialnie bronić cywilizacji życia.” -powiedział.

 

Reklama
Reklama