Strona główna TARNOBRZEG Minister Błaszczak obserwował wojskowe ćwiczenia DRAGON-21

Minister Błaszczak obserwował wojskowe ćwiczenia DRAGON-21

0
Reklama

Na poligonie w Nowej Dębie  minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak obserwował ćwiczenie #DRAGON21.

Dragon-21 to największe w skali ćwiczenia w roku 2021. To ćwiczenie, którego zadaniem jest sprawdzenie gotowości bojowej Wojska Polskiego. Epizody tu ćwiczone świadczą o wysokim wyszkoleniu naszych żołnierzy. Obserwowaliśmy na poligonie w Nowej Dębie współpracę wojsk lądowych z siłami powietrznymi. W ramach Dragon-21 są ćwiczone elementy współpracy z marynarką wojenną. Ćwiczona jest także współpraca wojsk operacyjnych z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ćwiczona jest również współpraca w cyberprzestrzeni. Ćwiczymy w ramach wszystkich domen. Ćwiczymy interoperacyjność, aby Wojsko Polskie mogło zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ćwiczenia Dragon-21.

Reklama

Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-21 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego RSZ i jedno z kluczowych wydarzeń szkoleniowych tego roku. Jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest sprawne przygotowanie i zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym.

Ćwiczenie odbywa się na terytorium niemal całej Polski, a wojska działają w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni.

W aspekcie lądowym ćwiczenie głównie prowadzone jest na poligonie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Dęba i OSPWL Orzysz, a także w tak zwanym terenie przygodnym poza poligonami. Pozostałe epizody i zadania realizowane są w przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich Marynarki Wojennej w rejonie Bałtyku Południowego.

W ćwiczeniu uczestniczy około 9400 polskich żołnierzy i około 800 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. Głównym ćwiczącym jest 18. Dywizja Zmechanizowana (18.DZ). Dowództwo dywizji podczas ćwiczenia zostanie poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki.

Szef MON podkreślił, że obok 18 Dywizji Zmechanizowanej w ćwiczeniu uczestniczą też pododdziały z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i 16. Dywizji Zmechanizowanej, a część szkolenia odbywa się poza poligonami.

– Ćwiczenie Dragon-21 udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego wyróżniają się wysokimi umiejętnościami, są zaangażowani w zadania które wykonują, są bardzo dobrze przygotowani do tego żeby bronić naszej Ojczyzny. Dzięki wam żołnierzom Wojska Polskiego Polacy mogą czuć się bezpieczni – powiedział minister M. Błaszczak na spotkaniu z żołnierzami.

źr. MON

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!