Strona główna KROSNO Minister Błaszczak na Podkarpaciu: „Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej”

Minister Błaszczak na Podkarpaciu: „Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej”

0
Reklama

Patriotyczne wychowanie jest podstawą naszego bezpieczeństwa, dlatego musimy być silni, musimy pamiętać o tym, że jesteśmy dumni z naszej historii. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Całe dziedzictwo pokoleń mówi o naszej tożsamości i my to dziedzictwo niesiemy w przyszłość. Duma z bycia Polakiem stanowi właśnie fundament naszej przyszłości. (…) Rozbudowując Wojsko Polskie stawiamy fundament, na którym budujemy cały system obronny, system odstraszania ewentualnego agresora – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na Podkarpaciu.

W piątek 8 kwietnia br. szef MON spotkał się z uczniami klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Michalicki Zespół Szkół prowadzi najliczniejsze klasy o profilu mundurowym w województwie podkarpackim.

Reklama

W województwie podkarpackim działa 21 klas w ramach programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych (w których uczy się 482 uczniów) oraz 22 klasy w ramach programu Oddziałów Przygotowania Wojskowego (w których uczy się 517 uczniów).

8 kwietnia w Michalickm Zespole Szkół uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Ceremonii towarzyszyło odnowienie ślubowania pozostałych roczników. W sumie w uroczystości udział wzięli uczniowie z 9 klas o profilu mundurowym. Zespół Szkół w Miejscu Piastowym od 2017 roku uczestniczy w programie Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

Poprzez rozbudowę Wojska Polskiego, poprzez rozwój liczebny Wojska Polskiego i wyposażanie w nowoczesny sprzęt tworzymy cały system odstraszania. Odstraszamy ewentualnego agresora, pokazujemy, że nie pozwolimy na to, żeby ktoś nas atakował. Nie pozwolimy na to, żeby ktoś zabierał nam nasze państwo, żeby ktoś mówił nam, co jest właściwe, a co nie jest właściwe. My wiemy, co jest właściwe. To wynika właśnie z dziedzictwa pokoleń naszej tożsamości, z tego, że jesteśmy Polakami. Wiemy, że to jest właściwe, a rozbudowując Wojsko Polskie stawiamy fundament, na którym budujemy cały system obronny, system odstraszania ewentualnego agresora

– mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Podczas pobytu na Podkarpaciu minister Błaszczak poinformował o zmianach jakie wnosi nowa ustawa o obronie Ojczyzny. Zakłada ona m. in. że Wojsko Polskie będzie liczniejsze. Celem jest, żeby liczyło 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, ale także służba rezerwowa, aktywna rezerwa. Chcemy, aby jak najwięcej osób było przeszkolonych, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jak się zachować w sytuacji gdyby doszło do kryzysu

– powiedział szef MON.

źr. mon.gov.pl, fot. tamże

Poprzedni artykuł73-latek stracił orientację po wyjściu z autobusu, nie wiedział gdzie mieszka
Następny artykułWypadek na DK 77. Utrudnienia w ruchu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!