Strona główna POLSKA I ŚWIAT Minister apeluje o oszczędzanie wody​

Minister apeluje o oszczędzanie wody​

0
Reklama

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że „to sytuacja bezprecedensowa w historii Polski”. – Takiej zimy nie było od 150 lat, czyli od kiedy rozpoczęły się pomiary – mówił.


Minister zaapelował o oszczędzanie wody. – Nie może być marnotrawiona, ale nie może być też luksusem, na który nikt sobie nie pozwoli – podkreślił. Powiedział, że obecna sytuacja hydrologiczna nie zaskoczyła resortu, gdyż już na początku tego roku informował on, że w roku 2020 w Polsce może dojść do suszy. Gróbarczyk poinformował też, że resort prowadzi wszelkie możliwe działania, aby jej przeciwdziałać. – Już uruchomiono przetargi, trwają w poszczególnych dyrekcjach Wód Polskich, na budowę dodatkowych jazów – dodał.
W niedzielę hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński również alarmował, że „jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, latem może nas czekać jedna z największych susz w historii Polski”. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.
 

Reklama
Poprzedni artykuł31-latek okradł wujka. Pieniądze wydał na papierosy i alkohol
Następny artykułLudzie, ludziom podarowali 40 tysięcy złotych