Strona główna SANOK Mieszkańcy są za… Sanoczanie chcą poszerzenia granic miasta

Mieszkańcy są za… Sanoczanie chcą poszerzenia granic miasta

483
0

Aż ponad 60 proc. mieszkańców Sanoka jest za przyłączeniem do miasta 10 sąsiednich sołectw – wynika z niezależnych, obiektywnych badań.

Konsultacje społeczne na ten temat trwały od 15 do 26 lutego br. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, punkty konsultacyjne, gdzie można było wypełnić i wrzucić do urny ankietę, zostały zlokalizowane w budynku urzędu miasta i w jednostkach organizacyjnych podległych urzędowi. Osoby zainteresowane konsultacjami mogły wyrazić swoją opinię, korzystając z punktu konsultacyjnego zlokalizowanego w każdej dzielnicy miasta. 

– Ogółem wypełniono 1550 ankiet.   Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wyrazili swoją opinię w konsultacjach społecznych. Mieszkańcy wykazali się bowiem troską o dobro wspólne. Niebawem poinformujemy Państwa, jakie kolejne kroki zostaną podjęte w związku z procedurą poszerzenia granic Sanoka – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz.

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu przyłączenia 9. sołectw z gminy wiejskiej Sanok oraz 1 sołectwa z gminy Zagórz. Są to: Bykowce, Czerteż, Płowce, Sanoczek, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Międzybordzie, Trepcza, Zabłotce i Zahutyń

Dla dobra wszystkich

Burmistrz T. Matuszewski rozwiewa wszelkie wątpliwości mieszkańców terenów proponowanych do przyłączenia.

– Oczywiście, że poszerzenie granic  spowoduje większe wpływy do budżetu miasta, ale pamiętajmy, że wówczas będzie to budżet planowany z myślą o rozwoju i poprawie jakości życia mieszkańców przyłączonych terenów. Dlatego już teraz przedłożyłem mieszkańcom sołectw informacje o korzyściach, jakie wynikają z włączenia ich miejscowości do miasta Sanoka. Przede wszystkim, są to  inwestycje zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców, tj. budowa chodników, oświetlenia ulicznego, budowa dróg oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.  Chciałbym też uruchomić  transport publiczny, na który nie zgadzają się obecne władze gmin  Sanoka – mówi.

Owszem, czasami pojawiają się jednostkowe opinie, że przesunięcie do miasta tych sołectw, rolniczych terenów,   uszczupli dochody rolne wynikające z dopłat unijnych. Ale, czy aby na pewno?

Przecież rolnicy zamieszkujący sołectwa planowane do połączenia z miastem Sanok, w dalszym ciągu uprawnieni będą do korzystania z wielu instrumentów finansowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.  Jako potencjalni beneficjenci środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, nadal będą mogli starać się o dopłaty bezpośrednie do produkcji na terenach rolniczych. Mają także możliwość skorzystania z dofinansowania na modernizację i unowocześnienie swoich gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here