Strona główna KROSNO Mieszkańcy Krosna wybierają nazwę dla nowej ulicy

Mieszkańcy Krosna wybierają nazwę dla nowej ulicy

0
Reklama

Do jutra mieszkańcy Krosna mogą głosować na nazwę nowej ulicy. Wybierać mogą z wyłonionych wcześniej siedmiu propozycji.

Urząd Miasta Krosna, pod koniec stycznia zaprosił mieszkańców do zgłaszania pomysłów na nazwę dla ulicy, która w tym roku została przyłączona do Krosna wraz z terenem przeznaczonym pod budowę łącznika do drogi S19 oraz strefę inwestycyjną. W ankiecie wzięło udział 856 osób. Zgłoszono 225 propozycji nazw.

Wszystkie propozycje zostały przeanalizowane przez Komisję ds. Nadawania i Zmiany Nazw. Do drugiego etapu konsultacji Komisja wybrała siedem, które najtrafniej wpisują się w obowiązujące kryteria dotyczące nazewnictwa lub uzyskały największe poparcie.

Reklama

Nazwy zakwalifikowane do głosowania:

  • Rozwojowa,
  • Iwestycyjna,
  • Zgody,
  • Dywizjonu 303,
  • Podoficerów Lotnictwa,
  • Łężańska,
  • Praw Kobiet.

Grupa mieszkańców miasta przygotowała nawet spot zachęcający do głosowania na ulicę „Dywizjonu 303”.

Historia „303” rozpoczęła się 2 sierpnia 1940 roku. Wówczas w Northolt został sformowany dywizjon, który dziedziczył tradycję 1 Pułku Lotniczego stacjonującego przed wojną w Warszawie. Większość jego pilotów pochodziła właśnie z Warszawy i we wrześniu 1939 roku brała udział w walkach w obronie stolicy. Pierwsze zwycięstwo Dywizjonu 303 miało miejsce 30 sierpnia 1940, jeszcze przed oficjalnym uzyskaniem gotowości bojowej. Podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec Messerschmitt Bf 110.

Podczas II wojny światowej piloci Dywizjonu 303 zniszczyli ponad 200 niemieckich samolotów. Byli najskuteczniejszą jednostką w bitwie o Anglię. Dywizjon 303 został wyróżniony przez legendarnego pilota brytyjskiego, Douglasa Badera, który twierdził, iż Polskie Skrzydła są najskuteczniejsze. Polacy wychwalani przez brytyjskie media do legendy przeszli dzięki książce Arkadego Fiedlera, która doczekała się przeszło 30 wydań.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!