Strona główna Bez kategorii Mieszkańców Podkarpacia czeka obowiązkowa wymiana pieców – I termin graniczny to koniec...

Mieszkańców Podkarpacia czeka obowiązkowa wymiana pieców – I termin graniczny to koniec 2021 roku

0
Reklama

Połowa roku za nami, zaś sezon grzewczy nieubłaganie jest coraz bliżej nas, razem z nim najprawdopodobniej powróci także temat smogu.

Polska według danych GIOŚ może pochwalić się najgorszym powietrzem w Europie pod względem średniorocznego zapylenia i zawartości benzo(a)pirenu. Programy typu „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd” niewątpliwie pomagają oczyścić atmosferę. Jak twierdzą eksperci to nadal za mało, zimowe zapylenia powodowane są przez stare niewydajne oraz szkodliwe kotły na paliwo stałe.

Reklama

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, zbliża się data graniczna wymiany pierwszej partii kotłów centralnego ogrzewania. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej wszyscy użytkownicy starych kotłów zobligowani są, aby je wymienić na nowe, w terminie zależnym od dotychczasowej długości lat ich użytkowania. W województwie podkarpackim uchwała antysmogowa została podjęta 23 kwietnia 2018 r. Na mocy tej uchwały wprowadzone zostały następujące regulacje:

  • Zakaz spalania niskiej jakości paliwa od 1 czerwca 2018 r. (węgiel brunatny, muł i flot oraz ich mieszanki, biomasy o wilgotności powyżej 20%, paliwa o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm).
  • Od 1 czerwca 2018 r. zakaz instalowania kotłów poniżej 5. klasy.
  • Możliwość eksploatacji kotłów nieposiadających żadnych norm emisji (PN-EN 303-5:2012) tylko do 1 stycznia 2022 r.
  • Zakaz eksploatacji kotłów klasy 3. i 4. (oraz niższych) od 1 stycznia 2028 r.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. 

Zapisy uchwały obowiązują wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe.

  • mieszkańców,
  • prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW),
  • właścicieli budynków wielorodzinnych,
  • spółdzielnie, wspólnoty,
  • samorządy lokalne.

Sankcje stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały określone zostały w art. 334 Prawa ochrony środowiska, który stanowi, że „kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny”.  Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi od 20 zł do 5000 zł, przy czym w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy 1000 zł (art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Organem uprawnionym do nakładania mandatów na podstawie art. 334 Prawa ochrony środowiska na gruncie aktualnego stanu prawnego jest Policja oraz Inspektor Ochrony Środowiska. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!