Strona główna MIELEC Mielec i Stalowa Wola z dotacjami z budżetu państwa

Mielec i Stalowa Wola z dotacjami z budżetu państwa

0
Reklama

Zależy nam na wzmacnianiu stref ekonomicznych, które mają wpływ na rozwój regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego piątą edycję Rządowego Program Inwestycji Strategicznych skierowaliśmy do samorządów na rozwój stref przemysłowych. Do gmin, powiatów i województw trafi blisko 5 mld zł- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tę edycję skierowaliśmy do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe. Chcemy wzmacniać ten obszar gospodarki, który ma wpływ na rozwój regionów. 
Nabór wniosków trwał od 21 czerwca 2022 r. do 26 lipca 2022 r. 

Reklama

Składane wnioski mogły dotyczyć 4 obszarów:

  1. budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej;
  2. budowa lub modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej;
  3. budowa lub modernizacja infrastruktury technicznej drogowej;
  4. budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym elementów melioracji gruntu.

Wspieramy budżety samorządów

Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowanie. Z pośród wielu wniosków, 52 inwestycje otrzymają bezzwrotne dofinansowanie. 

Do gmin, powiatów i województw, z budżetu państwa, trafi łącznie blisko 5 mld zł. To pieniądze, które samorządy przeznaczą na rozwój stref przemysłowych. To szczególnie ważne by przyciągnąć nowe inwestycje w regionie, rozwinąć eksport i stworzyć nowe miejsca pracy.

Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.

Dzięki rządowej dotacji w Mielcu powstanie tzw. droga lotniskowa, w Stalowej Woli droga łącząca tereny inwestycyjne Europarku Wisłosan i Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Łącznie samorząd województwa podkarpackiego otrzymał 315 mln rządowego wsparcia.

To świetna informacja. Cieszę się, że tak dobre wiadomości mogłem odebrać osobiście w Warszawie, z rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Droga w Mielcu ma strategiczne znaczenie i uzupełnia nasze  dotychczasowych inwestycje oraz te realizowane przez PKP PLK. Powstaje nowy wiadukt i dzięki drodze lotniskowej będzie możliwe bezpośrednie połączenie do istniejącej już obwodnicy. W ten sposób ciężki ruch praktycznie zostanie wyprowadzony z miasta. Droga w Stalowej Woli ma znaczenie inwestycyjne. Usprawni ruch dla pojazdów, które obsłużą potencjalnych inwestorów. Również odciążą ruch w centrum Stalowej Woli ale i Niska. Dziękujemy panu premierowi i wszystkim, którzy zabiegali o realizację tych przedsięwzięć – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Inwestycja w Mielcu obejmuje zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie i rozbudowie elementów układu komunikacyjnego obsługującego Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec i lotnisko Mielec. Droga zostanie włączona do przebiegu DW 984 i będzie połączona z zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 985. Inwestycja jest komplementarna z szeregiem innych zadań województwa i PKP PLK  w tym połączenie z północno-zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 984 i wiaduktem nad linią kolejową nr 25 i ul. Sienkiewicza w Mielcu oraz połączeniem z ul. Lotniskową i Kosmonautów. Nowa droga przejmie ruch tranzytowy w kierunku wschód-zachód i praktycznie odciąży centrum miasta. Projekt pozwoli również na uruchomienie nowych, potencjalnych terenów inwestycyjnych poprzez zapewnienie dogodnej infrastruktury komunikacyjnej. Wartość inwestycji to prawie 66,5 mln zł, z czego rządowa dotacja to 65 mln zł.

Projekt w Stalowej Woli obejmuje zaprojektowanie i budowę drogi wojewódzkiej łączącej układ komunikacyjny istniejącej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan oraz powstającego Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Ponadto nowa droga będzie łączyć tereny inwestycyjne w Stalowej Woli z niezagospodarowaną jeszcze powierzchnią dla inwestorów w Nowosielcu (gmina Nisko). Dodatkową funkcją projektowanej drogi będzie znaczne skrócenie drogi do Rzeszowa (lotnisko, strefa przemysłowa), a także częściowe wyprowadzenie ruchu ciężkiego ze Stalowej Woli oraz z Niska, tworząc południową obwodnicę dla tych ośrodków. Przewidywana wartość inwestycji to 255 mln zł z czego rządowe wsparcie to 250 mln zł.

Reklama
Poprzedni artykułOtwarto nowoczesne przedszkole w Krośnie
Następny artykułWypadek autokaru na DK835 w Grabownicy Starzeńskiej. 7 osób poszkodowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!