Strona główna WIADOMOŚCI Międzynarodowa akcja Bieszczadzkiego Oddziału SG, CBŚP, KAS oraz słowackich i czeskich służb

Międzynarodowa akcja Bieszczadzkiego Oddziału SG, CBŚP, KAS oraz słowackich i czeskich służb

0
Reklama

W wyniku szeroko zakrojonych działań na terenie Polski, Słowacji oraz Czech zatrzymano 37 osób, zlikwidowano 2 nielegalne fabryki papierosów, krajalnię tytoniu, nielegalną rozlewnię alkoholu oraz dwa magazyny papierosów. Tylko na terytorium Polski funkcjonariusze przejęli 70 ton nielegalnego tytoniu oraz blisko 13 mln sztuk papierosów. Łączna wartość zabezpieczonych towarów wyniosła około 35 mln złotych, a uszczuplenia podatku wyniosły łącznie co najmniej 75 mln złotych.

Na trop międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, nielegalną produkcją, magazynowaniem oraz dystrybucją tytoniu i papierosów wpadli w listopadzie 2022 roku funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału SG, CBŚP w Częstochowie oraz ze Śląskiego UCS w Katowicach.

Wtedy mundurowi ustalili, że do przestępczego procederu dochodzi na prywatnej posesji w powiecie miechowskim (woj. małopolskie). W namierzonej krajalni zabezpieczono blisko 13 ton tytoniu, w tym na gorącym uczynku jeden z transportów oraz linię technologiczną do przetwarzania suszu. Zatrzymano i postawiono zarzuty 6 osobom, w tym 5 tymczasowo aresztowano. Było to podstawą do wszczęcia śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

Reklama

Funkcjonariusze ustalili, że sprawa ma charakter międzynarodowy. Tytoń był sprowadzany do Polski z Włoch i Grecji. Grupa przestępcza działała na terenie Polski, Słowacji oraz Czech. Ustalono, że tytoń z Polski był przewożony do nielegalnych fabryk papierosów na terenie Słowacji i Czech, a gotowe papierosy trafiały ponownie do Polski, gdzie były magazynowe i przygotowywane do obrotu w Europie. Mundurowi z Polski nawiązali współpracę ze służbami Czech (Generalna Dyrekcja Ceł Republiki Czeskiej) i Słowacji (Biuro Kryminalnej Administracji Finansowej Republiki Słowacji).

W maju bieżącego roku przeprowadzono skoordynowane działania na terytorium trzech państw.

Na terenie Polski w woj. śląskim, małopolskim oraz łódzkim mundurowi z Bieszczadzkiego OSG, KAS oraz CBŚP zatrzymali dziesięć osób oraz zlikwidowali dwa magazyny nielegalnych papierosów, rozlewnię alkoholu oraz linię do produkcji melasy tytoniowej. Mundurowi zabezpieczyli blisko 13 mln sztuk papierosów oraz 57 ton tytoniu. Ujawniono również duże ilości filtrów, bibuł oraz gotowe opakowania papierosów światowych marek. Śledczy przejmowali towar znajdujący się w halach magazynowych, naczepach, kontenerze oraz w busie.  Zatrzymanym w Polsce osobom przedstawiano zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dotyczące przestępstw karno-skarbowych. 

W polskim wątku sprawy łącznie występuje już 17 podejrzanych, z których 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

W Czechach, tamtejsze służby zatrzymały 13 osób, zlikwidowały fabrykę papierosów, przejmując ponad 8,6 mln sztuk papierosów i 22 tony tytoniu. Działania podjęte na Słowacji doprowadziły do zatrzymania 7 osób, zlikwidowania 2 kompletnych linii produkcyjnych, zabezpieczenia ponad 7 mln sztuk papierosów oraz blisko tony tytoniu.

Podejrzanym na terenie Słowacji i Czech grozi odpowiedzialność karna i skarbowa zgodnie z miejscowym prawem.

Łącznie w ramach śledztwa w Polsce zatrzymano 17 osób, na terenie Słowacji 7 podejrzanych i w Czechach następne 13 osób – łącznie 37 podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Poprzedni artykułXI Gala „Carpathian Warriors 2023”
Następny artykułWażenie przed XI galą Carpathian Warriors (FOTO, VIDEO)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!