Strona główna ŁAŃCUT Medynia Głogowska: Szymon Wydra gwiazdą Jarmarku Garncarskiego

Medynia Głogowska: Szymon Wydra gwiazdą Jarmarku Garncarskiego

0
Reklama

Medyński Jarmark Garncarski to impreza, która świetnie łączy miejscową tradycję z dobrą zabawą. Pokazy garncarskie i warsztaty ceramiczne, projekcje filmów o medyńskim zagłębiu, degustacje tradycyjnych potraw oraz liczne koncerty, to tylko niektóre z atrakcji. Dzień wcześniej odbędzie się gra terenowa oraz wypał ceramiki w piecu garncarskim.
W XIX wieku medyńskie zagłębie było jednym z największych ośrodków garncarskich w Polsce. Jeszcze w latach 60. następnego stulecia w Medyni Głogowskiej i Łańcuckiej, Pogwizdowie oraz Zalesiu działało ponad stu garncarzy. Obecnie dzięki ludziom z pasją, ta tradycja jest ciągle żywa. O tym dziedzictwie przypomina coroczny Medyński Jarmark Garncarski. W tym roku odbędzie się już XXIV edycja imprezy, która cieszy się popularnością nie tylko w województwie podkarpackim.
W sobotę 6 lipca w godzinach 13:00 – 18:00 na terenie całego zagłębia garncarskiego będzie trwała gra terenowa, w której udział może wziąć każdy. Uczestnicy będą odwiedzać ciekawe miejsca, rozwiązywać zagadki i dzięki temu poznawać lokalną historię. Na zwycięzców czekają nagrody. Co istotne – punkt informacyjny będzie znajdował się w Ośrodku Kultury w Medyni Głogowskiej. Tego samego dnia w Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej odbędzie się spotkanie  garncarzy z Polski Wschodniej oraz wspólne wypalanie ceramiki w piecu garncarskim. Warto to zobaczyć, bo wypał w Zagrodzie Garncarskiej nie odbywa się na co dzień.
Pokazy garncarskie, archiwalne filmy, koncerty…
Najwięcej będzie działo się w niedzielę 7 lipca w Zagrodzie Garncarskiej. Impreza zacznie się o godzinie 13:00 od wspólnego otwarcia pieca z wypaloną ceramiką. Będą trwały pokazy garncarskie, które poprowadzą mistrzowie z Medyni i okolic, oraz goście z Podlasia i Lubelszczyzny, zaplanowano także warsztaty ceramiczne dla dzieci, a także konkurs na największy garnek (nie jest przeznaczony dla garncarzy!). W tym dniu odbędzie się kiermasz różnego rodzaju rzemiosła oraz nauka jego wykonywania prowadzona przez mistrzów garncarstwa, wikliniarstwa czy snycerstwa. Towarzyszyć temu będą degustacje regionalnej kuchni serwowanej w ceramice, ale także wszelkich innych tradycyjnych produktów spożywczych, wytwarzanych na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto w czasie imprezy turyści będą mogli zwiedzić  obiekty takie jak  Zagroda Garncarska,  Galeria Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, kościół z ceramicznymi mozaikami czy Izba Pamięci garncarza Jana Kota.
Ciekawostką będzie na pewno projekcja archiwalnych filmów, pokazujących pracę dawnych garncarzy oraz występ świetnego teatru amatorskiego Do Trzech Razy Sztuka. Aktorzy wcielą się w rolę garncarzy, którzy niegdyś jeździli po różnych miejscowościach, gdzie zachwalali i sprzedawali swoje wyroby.
Na gości Jarmarku czekają też różne atrakcje muzyczne. Na scenie pojawią się zespoły dziecięce – Jakubki, Iskierka i Krzemyki, zaplanowano także koncert Folkowej Grupy pod kierownictwem Darka Kosaka, zatytułowany  „Dzień dobry gospodarzu”. Na medyńskiej scenie wystąpi również znany zespół folkowy The Freeborn Brothers. Grupa ta z powodzeniem łączy brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Grali m.in. u boku popularnej folk punkowej gwiazdy Gogol Bordello z USA, z powodzeniem występowali także w programie „Must be the music”. Jako gwiazda wieczoru wystąpi natomiast znany pop rockowy wokalista Szymon Wydra wraz ze swoją grupą Carpe Diem. Niedzielna impreza zakończy się potańcówką przy muzyce zespołu Selenit.
Katarzyna Gargała, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej

Reklama