W miniony czwartek ( 22 sierpnia br.)  39-letni obywatel Ukrainy, przekraczający przejście graniczne w Medyce,  usiłował przemycić do Polski 223 paczki papierosów, ukrytych w przerobionej przestrzeni samochodu osobowego marki VW Caddy. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli przemyt podczas szczegółowej kontroli pojazdu, podczas której samochód został prześwietlony urządzeniem RTG.

Tego samego dnia również 65-letni obywatel Ukrainy próbował przemycić 237 paczek papierosów, które były ukryte niemalże w identyczny sposób, w przerobionej przedniej części samochodu osobowego marki VW Touran. Intuicja funkcjonariuszy i w tym przypadku nie zawiodła- pojazd również został wytypowany do kontroli szczegółowej oraz prześwietlenia urządzeniem RTG, co pozwoliło na szybkie dotarcie do skrytek z kontrabandą.  W obydwu przypadkach, podejrzanym o przemyt kierowcom zatrzymano papierosy oraz pojazdy, a także skierowano wniosek do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu.

W trakcie tej samej służby, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt 677 paczek papierosów ukrytych w przerobionym dachu autokaru turystycznego na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Do ukrycia papierosów przyznał się jeden z kierowców, 47-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej zatrzymali papierosy oraz autobus, a wobec kierowcy wszczęte zostało postepowanie karne- skarbowe. W tym przypadku również Służba Celno- Skarbowa zawnioskowała do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu na Ukrainę.

Kilka dni wcześniej, także z pomocą urządzenia RTG,  funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt blisko 2,5 tys. paczek papierosów  w dachu wjeżdżającego do Polski busa.