Dzięki pomocy owczarka belgijskiego Vera funkcjonariusze  Służby Celno- Skarbowej (KAS)  z Medyki dotarli do samochodowej skrytki, w której obywatel Ukrainy usiłował przemycić do Polski 320 paczek papierosów.

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Medyki poddali szczegółowej kontroli samochód osobowy, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. W działaniach kontrolnych towarzyszyła im Vera, owczarek belgijski wyszkolony do wyszukiwania wyrobów tytoniowych.

Zachowanie Very wyraźnie wskazywało na to, że w podszybiu pojazdu  mogą być schowane papierosy. Węch psa okazał się bezbłędny, ponieważ w tym miejscu funkcjonariusze odkryli skrytkę, w której znajdowało się 320 paczek papierosów produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy.

Do przemytu przyznał się kierujący pojazdem 32-letni obywatel Ukrainy. Papierosy oraz pojazd zostały zatrzymane do dalszego postępowania a na poczet kary grzywny kierowca wpłacił kwotę 1 tys. złotych. Służba Celno- Skarbowa zwróciła się także z wnioskiem do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu.

Owczarek belgijski Vera wspiera pracę funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu od 3 lat. Od początku tego roku pomogła funkcjonariuszom udaremnić przemyt nie tylko 150 tys. sztuk papierosów ale także 1250 szt. farmaceutyków czy kilkudziesięciu kilogramów nielegalnych pestycydów. Na swoim koncie ma także sukces w udaremnieniu przemytu bursztynu.

 źr. KAS