Strona główna PRZEMYŚL Medyka: Ukraińcy wwozili do Polski sproszkowane odpady

Medyka: Ukraińcy wwozili do Polski sproszkowane odpady

0
Reklama

Towar w postaci sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych przemycany był w opakowaniach sugerujących zawartość cementu. Od początku roku funkcjonariusze KAS z Podkarpacia podczas kontroli na przejściach granicznych przechwycili blisko 600 kg i 11,5 tys. litrów odpadów.

W środę, 10 października br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  podczas kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski przez polsko-ukraińskie przejście graniczne Medyka-Szeginie, skierowali do szczegółowej rewizji samochód typu bus na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Reklama

W wyniku przeprowadzonej kontroli, funkcjonariusze wykryli w przestrzeni bagażowej pojazdu cztery około 40-kilogramowe worki z oznakowaniem sugerującym zawartość cementu. Po otwarciu worków, funkcjonariusze ustalili, że zamiast cementu w środku znajdują się sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych. Łączna waga wykrytego towaru wyniosła 162,4 kg.

 

Sprawę zbadała Ochrona Środowiska

Podejrzewając, że wykryty towar jest odpadem, funkcjonariusze KAS powiadomili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który potwierdził ich przypuszczenia, uznając sproszkowane wkłady katalizatorów  za odpad, klasyfikowany do „listy zielonej”, którego przemieszczanie podlega ogólnemu obowiązkowi informowania i pisemnego zgłoszenia.

W stosunku do sprawcy przemytu, 36- letniego obywatela Ukrainy, funkcjonariusze KAS wszczęli  postępowanie karne skarbowe.

To kolejny w tym roku przypadek udaremnienia, przez funkcjonariuszy podkarpackiej  KAS, przemytu odpadów w tej nietypowej, sproszkowanej postaci. Od początku 2018 r. funkcjonariusze KAS z Podkarpacia, podczas kontroli na przejściach granicznych, udaremnili przemyt blisko 600 kg i 11,5 tys. litrów odpadów. Większość przypadków odnotowana została na przejściu granicznym w Medyce. W kilkunastu przypadkach przemycany odpad stanowiły sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych.

 

KAS przypomina:

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że legalny przywóz odpadów wymaga od osoby przywożącej je przez granicę spełnienia określonych wymogów tj.: posiadania dokumentu zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz, lub wypełnienia dokumentu informowania, określonego w Rozporządzeniu (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006r. w sprawie przemieszczania odpadów.

 

Reklama
Poprzedni artykułŁańcut: Musz Team wygrał ogólnopolskie zawody offroadowe w Bałtowie
Następny artykułRzeszów: Uroczyście otworzyli dworzec, by zaraz go zamknąć