Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce udaremnili przemyt pistoletu i amunicji. Towar, bez wymaganych zezwoleń przewoził  42- letni obywatel Ukrainy. 

Do zdarzenia doszło w środę, 18 lipca br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka- Szeginie. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) i Straży Granicznej prowadzili wspólne działania kontrolne w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu przewozowi przez granicę broni i amunicji.

Mundurowi wytypowali do kontroli m.in. toyotę na ukraińskich numerach rejestracyjnych, którą podróżowali 42- letni mężczyzna i 34- letnia kobieta.

Podczas rewizji pojazdu okazało się, że w podłokietniku samochodu oraz  bagażu mężczyzny, znajduje się pistolet oraz 3 szt. amunicji.

42-latek nie zgłosił broni i amunicji do kontroli. Nie posiadał także wymaganych dokumentów uprawniających do ich legalnego przywozu na teren Polski.  Podróżny został zatrzymany przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Z Prokuraturą Rejonową w Przemyślu uzgodniono zastosowanie wobec kierowcy karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat a także przepadek dowodów rzeczowych w postaci pistoletu marki SCHMEISSER kal. 9mm wraz z magazynkiem oraz trzema sztukami amunicji o kalibrze 9mm.

Dwa dni wcześniej, także podczas kontroli osób i pojazdów na terenie przejścia granicznego w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 35 szt. amunicji, kal. 9 mm, którą bez odpowiednich dokumentów próbował wwieźć do Polski obywatel Ukrainy.

Niespełna miesiąc wcześniej (24.06 r.), funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  z Medyki zatrzymali także 25- letniego mężczyznę, który bez wymaganych pozwoleń próbował przewieźć do Polski pistolet hukowy oraz 40 szt. amunicji kal. 9 mm.

źr. KAS Rzeszów