Strona główna PRZEMYŚL Medyka, Przemyśl: Przystanki kolejowe będą remontowane

Medyka, Przemyśl: Przystanki kolejowe będą remontowane

0
Reklama

Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że przystanki kolejowe między Przemyślem a Medyką zostaną wyremontowane. Unowocześnione perony to wynik próśb mieszkańców.


Nowe przystanki w Hurku, Przemyślu i Medyce, przyjazne dla osób niepełnosprawnych, z udogodnieniami powstaną dzięki interwencji mieszkańców.
Polskie Koleje Państwowe otwierając się na prośby pasażerów kolejowych mają otworzyć nowe przystanki w dogodnych dla mieszkańców lokalizacjach. Na nowych stacjach PKP mają pojawić się podjazdy, stojaki na rowery oraz wiaty chroniące przed deszczem i wiatrem.

ak wynika z dokumentacji przetargowej, nowe perony mogą powstać w Przemyślu (proponowana lokalizacja – km 246,450-246,550 linii 91), w miejscowości Hurko (250,075-250,175) oraz w Medyce (256,500-256,600). Wykonawca będzie miał za zadanie opracowanie koncepcji co najmniej trzech różnych wariantów w zakresie sposobu obsługi pasażerów dla każdego z planowanych przystanków osobowych. Obiekty mają być dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakłada się, że na każdym przystanku ma znajdować się 10 miejsc postojowych dla rowerów, perony będą wyposażone w m.in. wiaty i gabloty. Dokument ma uwzględniać przygotowanie obiektów pod montaż urządzeń Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
Co istotne, nowe obiekty mają być zlokalizowane w miejscach dogodnych dla lokalnych społeczności. W tym celu wykonawca koncepcji prowadzi konsultacje społeczne z zainteresowanymi, w tym jednostkami samorządu terytorialnego i przewoźnikiem regionalnym.
Koncepcja ma być pomocna do przygotowania projektu budowlanego. – PLK przystąpi do budowy przystanków po opracowaniu i przyjęciu koncepcji oraz po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych – zapewnia Dorota Szalacha.
Połączenia regionalne od niespełna 2 lat
Nowe przystanki zapewne będą wykorzystywane w ruchu regionalnym. Połączenia między Przemyślem a Medyką przywrócono w 2016 r., po 13 latach przerwy. Obecnie trasa o długości niespełna 13 km obsługiwana jest przez 3 pary pociągów Polregio – cztery połączenia realizowane są codziennie, a 2 w dni robocze. Przewoźnik uruchamia pociągi bezpośrednie Rzeszów Główny – Medyka. Między przygraniczną miejscowością a stacją Przemyśl Główny zlokalizowane są stacje obsługiwane w ruchu pasażerskim: Hurko, Medyka Rozrządowa i Medyka Towarowa.
źr. PKP 
Reklama