Wywóz dwóch skradzionych silników zaburtowych udaremnili wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Medyce. Ukryte pod oponami przedmioty przewoził 45-letni obywatel Ukrainy.

Próbę wywozu udaremniono wczoraj (tj.13 sierpnia), w trakcie kontroli pojazdów wyjeżdzających z Polski przez przejście graniczne w Medyce. Kierowcą nissana na niemieckich numerach rejestracyjnych był 45-letni obywatel Ukrainy. Cudzoziemiec przewoził w przestrzeni ładunkowej, ukryte pod oponami dwa silniki zaburtowe marki Honda oraz Merkury warte łącznie ok. 26 tys. złotych.

Szybkie sprawdzenia oraz konsultacje w ramach współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Straż Graniczną z europejskimi partnerami potwierdziły, że jeden z silników jest w zainteresowaniu niemieckich służb w związku ze zgłoszoną kradzieżą. Natomiast drugi, posiadał ślady świadczące o nielegalnym pochodzeniu, m.in. poprzecinane przewody.

Silniki zostały zatrzymane i wraz z cudzoziemcem przekazane Policji.

W bieżącym roku to pierwszy przypadek udaremnienie próby wywozu silników zaburtowych na podkarpackich przejściach granicznych. W 2017 roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 13 silników do łodzi motorowych skradzionych m.in. w Szwecji oraz Niemczech.

źr. BiOSG