Strona główna WIADOMOŚCI Matura 2021: Odpowiedzi matura język polski

Matura 2021: Odpowiedzi matura język polski

0
Reklama

4 maja maturzyści przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Od godz. 9:00 ponad 270 tys. absolwentów szkół średnich zmagało się z arkuszem egzaminacyjnym.

Podobnie jak w ubiegłym roku wiele osób już od późnych godzin wieczornych i rano wyszukiwało w sieci tematy, które mogłyby pojawić się na tegorocznej maturze. W Google Trends ok. 7:17 odnotowano spore zainteresowanie frazą „lalka ambicja”. Nieoficjalnie internauci wskazują, że jednym z tematów wypracowań maturalnych mogłoby być „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu”. Rozprawkę trzeba napisać, odwołując się do – niezwykle często występującej na maturze – „Lalki” Bolesława Prusa. Oczywiście nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że taki temat pojawił się w arkuszu CKE z języka polskiego.

Reklama

Onet podał, że największe zainteresowanie tym tematem miało miejsce na Podlasiu, później i w województwie mazowieckim. Czy to przecieki?

Rok temu sytuacja miała się podobnie. 8 czerwca 2020 ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy „wesele elementy fantastyczne”. Ok. godz. 7.00 – dokładny temat ubiegłorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”. (źr. onet).

Po południu opublikujemy nieoficjalne odpowiedzi na zadania z arkusza CKE.

Zadanie 1
P,P,F

Zadanie 2
Postawa autorki: Ewa Kołodziejczyk uznaje modę językową za naturalne zjawisko w języku potocznym.
Argument: Ułatwia ludziom wyrażenie emocji w życiu codziennym.

Zadanie 3

3.1 Pierwsza przyczyna to skłonność człowieka do wyrażania emocji w języku, a wyrazy te ułatwiają ich pokazanie, a druga: wyrazy mają znaczenie dosłowne i przenośne

3.2: Szkodliwość natrętów językowych polega na zaburzaniu jasności komunikatu oraz na wypieraniu z języka połączeń wyrazów, które są przejrzyste i utrwalone.

Zadanie 4

Ponieważ pozwalają na bardzo emocjonalne wyrażenie trudności związanych z życiem codziennym.

Zadanie 5

styl naukowy: „jednostki kontekstowo i znaczeniowo ustabilizowane”

styl potoczny: „życie staje się cięższe”

Zadanie 6

1) to ktoś, kto potrafi śmieć się z wad swoich i z ułomności innych
2) to osoba, która ma dystans do siebie i nie przywiązuje zbytniej wagi do honoru i godności.

Zadanie 7

Poczucie humoru pozwala na przezwyciężenie pesymizmu, na optymistyczne spoglądanie na świat oraz na niezamartwianie się przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

Zadanie 8
P, P, F

Zadanie 9.1

Aleksander Fredro
„Zemsta”

Zadanie 9.2

Józef Papkin nie przyjmuje humorystycznej postawy wobec życia. To ubogi szlachcic, będący na utrzymaniu swojego protektora Cześnika. Charakteryzuje się skłonnością do przesady i wyolbrzymiania sytuacji – tak jak w przedstawionym fragmencie. Opowiada niesamowite historie o swoich podbojach i zwycięstwach, a w rzeczywistości to tchórz i kłamca. Jest także naiwny jak dziecko, często pada ofiarą żartów. 

Zadanie 10.1
tabela:

„Nie ulega…” funkcja: stwierdzenie faktu

To paradoksalne, ale…

Zadanie 10.2
b,d

Zadanie 11

„…by postrzegać rzeczywistość w sposób pesymistyczny i myśleć tyko o negatywnych konsekwencjach”

Tematy wypracowań:

  1. Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Temat 2: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  3. Temat 3: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. Beata Obertyńska „Strych”
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!