Strona główna KROSNO Marsz Żałobny w Krośnie. Zaprotestują przeciw wycince podkarpackich lasów

Marsz Żałobny w Krośnie. Zaprotestują przeciw wycince podkarpackich lasów

0
Reklama

Polska 2050 Podkarpackie wraz z organizacjami: Wspólny Las, Fundacja Pasjonauci, KOD Podkarpackie, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oraz Spójnik organizuje  11 marca 2023 roku o godzinie 12.00 na Rynku w Krośnie protest przeciwko rabunkowej wycince lasów.

„Ostatnio coraz częściej dowiadujemy się o masowych wycinkach dużych, sędziwych drzew, nierzadko o wymiarach pomnikowych. Drzew, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z ociepleniem klimatu, stanowią zaporę przed wiatrem, osłonę przed Słońcem i zabezpieczają zasoby wodne w glebie. Wielokrotnie decyzje o wycinkach nie są niczym uzasadnione, a wręcz sprawiają wrażenie nieprzemyślanych z punktu widzenia zarówno środowiskowego, jak i społecznego”. –  mówi Magdalena Ludwiczak, specjalistka ds. ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego, członkini zarządu regionu podkarpackiego Stowarzyszenia Polska 2050.

Reklama

W nadleśnictwach Rymanów i Dukla trwają wycinki w obrębie lasów uzdrowiskowych otaczających Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Pod piłami motorowymi padają piękne i okazałe buki i jodły, drzewa klimatotwórcze i wodochronne. Drzewa, które tworzą w tych
miejscach mikroklimat uzdrowiskowy, przyciągający sanitariuszy z całej Polski a nawet Europy.

„Główną funkcją lasów uzdrowiskowych jest funkcja ochronna samych uzdrowisk, a zwłaszcza ich rola mikroklimatyczna. Lasy otaczające nasze podkarpackie uzdrowiska są nie tylko ich ozdobą, ale przede wszystkim regulują temperaturę i wilgotność powietrza, chronią od wiatru i mają decydujący wpływ na kształtowanie mikroklimatu. Wycinki prowadzone w takich lasach znacząco niszczą więc ich walory estetyczne, społeczne, klimatyczne i przyrodnicze, a to z kolei negatywnie wpływa na funkcjonowanie i wizerunek uzdrowisk”. – mówi Jakub Lenkiewicz, geograf fizyczny, aktywista, reprezentujący Wspólny Las.

W nadleśnictwie Krasiczyn do wycinki wyznaczone są najbardziej cenne przyrodniczo drzewa o wymiarach pomnikowych, które mają po 3- 4 m w pierśnicy.

 „Chcemy spotkać się i stanowczo zaprotestować przeciwko rabunkowej wycince lasów zaburzającej podstawowe funkcje, które te lasy pełnią”. –  mówi Magdalena Ludwiczak.

Organizatorzy zachęcają do pojawienia się 11 marca 2023 r, o godz. 12.00 na Rynku w Krośnie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!