Strona główna HISTORIA Markowa: Otwarto wystawę "Sprawiedliwi Powstańcy '44"

Markowa: Otwarto wystawę "Sprawiedliwi Powstańcy '44"

0
Reklama

Wystawa „Sprawiedliwi Powstańcy ‘44” to projekt zrealizowany przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.


Ekspozycja będzie dostępna w okresie od 1 sierpnia do 3 października 2019 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej  im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to nie tylko okazja do spojrzenia na ten bohaterski zryw pod kątem analiz historycznych, ale także sposobność do bliższego poznania jego uczestników oraz ich wzruszających i inspirujących historii. Na powstańców warszawskich można i trzeba spoglądać z wielu perspektyw. My wybieramy własną – skupiając się na tych, którzy poza doświadczeniem powstańczym poszczycić się mogą pomocą udzielaną skazanym przez okupanta na zagładę Żydom. To właśnie oni – Sprawiedliwi Powstańcy’44, a więc ci, którzy obok odznaczeń przyznanych im w uznaniu męstwa wojennego, posiadają też przyznany przez izraelski instytut Yad Vashem tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (otrzymywany często wraz ze znajomymi i rodzinami), są bohaterami tej wystawy.
Treści wystawy prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Projekt jest wystawą mobilną – istnieje możliwość wypożyczenia wystawy, w tym celu należy skontaktować się z Organizatorem.

Reklama