Strona główna KULTURA Markowa: Noc w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Markowa: Noc w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

0
Reklama

Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaprasza na wyjątkowe, nocne zwiedzanie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. W tegorocznej edycji święta muzeów i muzealników Markowa zaprasza na oprowadzanie śladem symboli nie tylko w ekspozycji muzeum, ale także w jego otoczeniu.


Reżyserowane światłem przestrzeń, budynek muzeum i symbolika ukryta w jego bryle będą ważnym elementem narracji wieczoru. Po raz pierwszy w tym roku publiczność zgromadzona na markowskiej Nocy Muzeów w dniu 19 maja br. będzie miała okazję obejrzenia zakończonej niedawno inwestycji wokół budynku w postaci Sadu Pamięci. Jego aranżacja inspirowana jest Ogrodem Sprawiedliwych na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz ściśle nawiązuje do jednej z pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Przy alejkach w Sadzie Pamięci zostały umieszczone podświetlane tablice z nazwami blisko 1500 miast, miasteczek i wsi leżących w granicach II Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie w podczas okupacji niemieckiej, ludność polska z narażeniem życia ratowała Żydów. Wykaz zawiera lokalizacje, w których działali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W rezultacie Sad Pamięci poszerza ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów o wątki ogólnopolskie tematyki ratowania Żydów przez Polaków.
W centrum Sadu Pamięci znajduje się Pomnik Rodziny Ulmów, ufundowany przez lokalną społeczność w 60. rocznicę mordu w Markowej w 2004 r. Podczas Nocy Muzeów w Markowej zwiedzający będą mieli także okazję obejrzenia filmu dokumentalnego “Świat Józefa” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, w którym dramatyczna historia rodziny Ulmów opowiedziana została głosem lokalnej społeczności markowskiej.
Muzeum zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00. Wstęp do Muzeum po zakupieniu specjalnego biletu okolicznościowego o wartości symbolicznej złotówki.

Reklama