Za pośrednictwem Fundacji Poland 21c były reprezentant Polski przekazał nowosarzyńskiej szkole replikę swojej koszulki z czasów gry w Widzewie Łódź. Z tym klubem dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski (1995/96 oraz 1996/97), a w sezonie 1996/97 występował w Lidze Mistrzów.

Wspaniale zapowiadającą się karierę Marka Citki, brutalnie przerwała kontuzja ścięgna Achillesa, po której nie wrócił już na tak wysoki poziom sportowy. Jednak i jego późniejsze życie sprawiło, że dla wielu pozostał wzorem nie tylko piłkarza ale i człowieka. Często publicznie przyznawał się do swej wiary w Boga, opowiadał się za poszanowaniem życia każdego człowieka.Sportowa kariera i przykład życia Marka Citko ma inspirować uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie do wytrwałego rozwoju ducha i ciała. Od przyszłego roku w tej placówce będzie funkcjonował profil sportowy. Prócz niego, w szkole istnieją także następujące profile:

Politechniczny – klasa pod patronatem CIECH S.A.

Medyczny

Prawno-społeczny

Językowy

Informatyczny

Geodezyjny

Pozdrowienia od Marka Citko!

Mamy nie lada gratkę dla fanów pilki nożnej. Dzięki Księdzu Pawłowi Pomykale otrzymaliśmy filmik, w którym Marek Citko podpisuje dla nas koszulkę i pozdrawia I LO w Nowej Sarzynie!!! Marek Citko to reprezentant Polski, który występował w kadrze narodowej seniorów, rozegrał w niej 10 meczów. W 1998 strzelił na londyńskim stadionie Wembley bramkę Anglikom, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych polskich sportowców w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski 1996, przeprowadzonym przez Telewizję Polską, Program III Polskiego Radia i „Super Express”. Zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając wszystkich medalistów olimpijskich z Atlanty. W konkursie tygodnika „Piłka Nożna” został „Odkryciem Roku”.

Opublikowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie Środa, 29 kwietnia 2020

 

https://szkola-nowasarzyna.pl/liceum-ogolnoksztalcace/