Strona główna RZESZÓW Marcin Warchoł zapowiada: „Monorail i Rzeszów na miarę XXII w.”

Marcin Warchoł zapowiada: „Monorail i Rzeszów na miarę XXII w.”

576
0

Przy wejściu do Galerii Rzeszów odbył się dziś rano briefing prasowy zarejestrowanego wczoraj komitetu wyborczego „KW Marcin Warchoł, Tadeusz Ferenc dla Rzeszowa”. Były prezydent wraz z wiceministrem sprawiedliwości zaprezentowali pomysł utworzenia w Rzeszowie kolei jednoszynowej (monorail).

Na telebimie znajdującym się przed głównym wejściem Galerii Rzeszów zaprezentowany został krótki film wizualizujący kolej jednoszynową w Rzeszowie. Marcin Warchoł zapowiedział, że w trakcie kampanii będzie ukazywał kolejne odcinki wizualizacji tego pomysłu. Z inicjatywą monorail ponad 10 lat temu wyszedł Tadeusz Ferenc, który zainspirował się tym środkiem transportu w krajach azjatyckich. W maju ubiegłego roku w rzeszowskim ratuszu odbyło się spotkanie, w którym wiceminister sprawiedliwości zapewniał pomoc w przygotowaniu zmiany w przepisach dotyczących transportu publicznego. Dziś zaprezentował projekt dzięki któremu możliwa będzie budowa w Rzeszowie kolei typu monorail.

Wg Warchoła monorail ma wiele przewag nad innymi środkami transportu publicznego:

Monorail to bezpieczny, bezkolizyjny i ekologiczny, najnowocześniejszy środek transportu. Pięć razy bardziej efektywny niż autobus, dwa razy bardziej efektywny niż tramwaj, taki sam jak metro, a zdecydowanie tańszy.

Ze względu na usytuowanie kolejki nad ziemią, ma ona nie powodować kolizji z ruchem miejskim.

Rzeszów jak Amsterdam?

Marcin Warchoł podkreślał, że Rzeszów ma przed sobą wyzwanie w związku ze zwiększającą się liczbą mieszkańców i ta inwestycja ma na nie w dużej mierze odpowiadać. Jego wizją jest miasto nowoczesne na miarę Amsterdamu.

Amsterdam ma tylko 200 km2, niecałe 70 km2 więcej niż Rzeszów. Mieszka tam 820 tysięcy osób i zajmuje pierwsze miejsce jako Smart City w Europie. Chciałbym żebyśmy przegonili Amsterdam ciężką pracą!

Inwestycja ma kosztować między 800 milionów, a 1 miliard. Wg ministra są inwestorzy i wiele środków do pozyskania na ten cel. Kandydat na prezydenta zaznaczył, że chciałby żeby to firmy rzeszowskie tworzyły aplikację ułatwiającą korzystanie z kolejki, czy wagoniki, których fabryka ma powstać na Dworzysku. Wiceszef resortu sprawiedliwości podziękował za inspirację prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi i zaprosił w podróż do Rzeszowa XXII wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here