Strona główna LEŻAJSK Maj to czas pierwszych Komunii Świętych – Ile dać na komunię?

Maj to czas pierwszych Komunii Świętych – Ile dać na komunię?

0
Reklama

Pierwsza Komunia to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Rodzina chce by wydarzenie to zostało jak najlepiej odebrane i zapamiętane zarówno w pamięci swojej pociechy jak i zaproszonych gości.
W momencie gdy dziecko przygotowuje się mentalnie do wydarzenia w tym czasie rodzice dbają o oprawę uroczystości tak, aby była ona idealna w każdym detalu. Jednak są osoby, które mają zmartwienie, ponieważ rodzi się odwieczne pytanie Rodziców Chrzestnych – wręczyć kopertę czy dać prezent…

Ile dać na komunię do koperty?
To pytania, które w zbliżającym się okresie komunijnym słychać coraz częściej. Mimo przekonania, że w tym dniu prezenty nie powinny być najważniejsze, to zaproszeni goście zastanawiają się czy zakupiony prezent oraz kwota zwarta w kopercie będzie odpowiednia.
Prezenty i koperta na komunii to stary zwyczaj, który ewoluuje z roku na rok. Kupowane prezenty stają się coraz odważniejsze oraz droższe. Jeszcze 30 lat temu szczytem marzeń dziecka przystępującego do I Komunii Świętej był zegarek, łańcuszek czy też rower. W dzisiejszym świecie powyższe prezenty nie są w stanie zaspokoić „potrzeb dziecka”, dlatego coraz częściej kupuje się telefony, tablety, a nawet quady.
Coraz częściej daje się tzw. kopertę, najwygodniejszym i najbardziej trafionym prezentem na Komunię są pieniądze. Rodzice chrzestni to najważniejsi goście na przyjęciu. Również panuje niepisana zasada, że to właśnie oni powinni dać te najlepsze prezenty. Inni goście powinni dać tyle, aby rodzina organizująca przyjęcie nie była zanadto obciążona kosztami przyjęcia. W zależności od miejscowości na Podkarpaciu w kopercie powinno pojawić się od 100 do 150 zł.
Zwykło się uważać, że Chrzestni powinni dać do koperty więcej niż pozostali goście. Równocześnie często przyjmuje się niepisaną zasadę, w myśli której na komunię daje się tyle, aby rodzinie dziecka zwrócił się koszt organizacji przyjęcia komunijnego za osobę. W zależności od wielkości miasta czy skali uroczystości ceny są różne, wynosząc zazwyczaj między 100 a 150 złotych.
Przyjmując ten klucz, ile pieniędzy daje chrzestny na komunię? Niektórzy rodzice chrzestni wkładają do koperty 250 złotych, a niektórzy nawet 500 złotych i więcej. Dodatkowym obowiązkowym prezentem zarówno dla chłopaka jak i dziewczynki jest łańcuszek z medalikiem – który jest świetną pamiątką na lata. Po medalik taki warto wybrać się do sklepu z dewocjonaliami.
W modzie są również obrazki srebrne grawerowane o tematyce sakralnej, które stanowią doskonałą pamiątkę nie tylko Pierwszej Komunii Świętej ale również Chrztu Świętego, Roczku lub Bierzmowania. Mogą być również wykorzystane jako niebanalny upominek z okazji tak ważnego wydarzenia jakim jest zawarcie związku małżeńskiego.
Prezenty na komunie nie są najważniejsze?
Reasumując zdania co do sumy i prezentów z okazji I Komunii Świętej są mocno podzielone. Jedni uważają, że kupowanie drogich podarunków czy dawanie dziecku z tej okazji dużych sum pieniędzy jest przesadzone. Wskazują tym samym, że przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej ma być przeżyciem duchowym, a nie materialnym. Inni jednak uznają, że prezenty są nieodłącznym elementem tego wydarzenia.

Reklama
Poprzedni artykułKolejne osoby z fałszywkami i bez uprawnień na granicy
Następny artykułBiegał przy torach. Potrącił go pociąg, stracił palce u stopy