Lewiatan, Kaprys, Korynt i Solo to cztery z ośmiu koni służbowych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które wzięły udział w paradzie i zabezpieczaniu 17. Powojennych Targów Końskich w Lutowiskach w Bieszczadach.

W sobotę (7 lipca), funkcjonariusze – jeźdźcy konni Bieszczadzkiego Oddziału SG zaprezentowali formację w paradzie „Stu koni na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Parada miała miejsce w Lutowiskach w Bieszczadach.

Targi Końskie w Lutowiskach nawiązują do przedwojennej tradycji organizowania jarmarków. Podczas targów odbywa się m.in. parada koni, pokazy ścieżki huculskiej, skoki jeździeckie, pokazy jazdy w stylu west (styl jazdy konnej wywodzący się z USA) oraz aukcja koni.

W sobotniej imprezie wzięło udział stu jeźdźców z całego Podkarpacia. Oprócz koni Straży Granicznej zaprezentowali się także policyjni jeźdźcy konni i konie pochodzące z kilku ośrodków jeździeckich w Bieszczadach.

Bieszczadzki Oddział SG  jako jedyny w Polsce wykorzystuje konie do patrolowania granicy państwa. Aktualnie, jest ich osiem. Konie świetnie się sprawdzają w patrolowaniu, zwłaszcza, ekologicznych terenów Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W czasie szkoleń jeźdźców konnych, ważnym elementem ćwiczeń jest zabezpieczanie imprez masowych.

źr. BiOSG