Patrol Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie zatrzymał troje obywateli Konga, którzy pod przykryciem nocy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. W zatrzymaniu Afrykańczyków pomógł pojazd obserwacyjny SG, dzięki któremu strażnicy graniczni zarejestrowali moment nielegalnego przekroczenia i szybko ujęli sprawców.

Troje obywateli Konga w wieku 22-27 lat (2 kobiety i mężczyzna) zatrzymali w nocy z piątku na sobotę (tj. 25 sierpnia) funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie.

Strażnicy graniczni pełniący służbę z wykorzystaniem pojazdu obserwacyjnego (wyposażonego w kamerę do wizji nocnej), zauważyli po ukraińskiej stronie trzy osoby, które zbliżyły się do granicy, a następnie ją przekroczyły. Po polskiej stronie czekał już patrol Straży Granicznej, który ujął sprawców.

Jedynie mężczyzna posiadał dokument tożsamości, był to dokument pobytowy wydany przez władze Ukrainy. Według zeznań, kongijskie dokumenty zostały skradzione cudzoziemcom w trakcie pobytu na Ukrainie. Najprawdopodobniej organizatorem przerzutu był obywatel Maroka, który podwiózł imigrantów do granicy.

Afrykańczykom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa do czego się przyznali i dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności na okres 4 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata.

Dzisiaj, obywatele Kongo zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym w ramach readmisji.

W 2018 roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na Podkarpackim odcinku granicy państwowej 144 cudzoziemców, którzy w celach migracyjnych nielegalnie próbowali przedostać się do krajów Unii Europejskiej .

źr. BiOSG