Strona główna RZESZÓW Lokalne Centrum Sterowania na stacji Rzeszów Główny usprawni ruch kolejowy

Lokalne Centrum Sterowania na stacji Rzeszów Główny usprawni ruch kolejowy

0
Reklama

Kolejna inwestycja w stolicy Podkarpacia zapewni zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i podniesienie standardu funkcjonowania kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za blisko 33 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w obrębie lokalnego centrum sterowania w Rzeszowie. Finansowanie przedsięwzięcia przewidziane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Lokalne centrum sterowania (LCS) ruchem w Rzeszowie obejmuje obecnie swym zasięgiem odcinek od stacji Dębica do stacji Rzeszów Zachodni, bez stacji Rzeszów Główny.

Reklama

Inwestycja PLK SA zapewni rozszerzenie zasięgu LCS-u, poprzez włączenie w obszar sterowania ruchem kolejowym stacji Rzeszów Główny i Rzeszów Staroniwa. Po inwestycji LCS będzie obsługiwał stacje: Dębica, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Trzciana, Rzeszów Główny oraz Rzeszów Staroniwa. Dzięki LCS możliwe jest prowadzenie ciągłego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca obsługi oraz bieżący monitoring ruchu kolejowego. Wiele funkcji wykonywanych dotychczas przez dyżurnych ruchu odbywać się będzie automatycznie.

 Inwestycje kolejowe zapewniają lepsze funkcjonowanie i rozwój transportu szynowego w Polsce. Dzięki temu podróżni i mieszkańcy regionów, w tym Podkarpacia zyskują komfortową i niezawodną komunikację. Kolejne przedsięwzięcie w stolicy województwa podkarpackiego przyczyni się do usprawnienia kolei i efektywnego jej wykorzystania mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 Rozbudowa Lokalnego Centrum w Rzeszowie i zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania, usprawni ruch kolejowy i zwiększy poziom bezpieczeństwa. To istotny efekt zaplanowanej inwestycji, który wpływa na niezawodność funkcjonowania kolei oraz komfort podróżowania pociągiem powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Realizacja przedsięwzięcia w obrębie LCS Rzeszów, umożliwi zintegrowanie różnych systemów komputerowych, stacyjnych i liniowych. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i nowych rozwiązań zagwarantuje lepszy nadzór nad ruchem pociągów. To oznacza usprawnienie kolei i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stacjach, szlakach i przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki temu, pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania, m.in. na stacji Rzeszów Główny.

Umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w obrębie LCS Rzeszów zrealizuje Firma Ground Transportation Systems Polska sp. z o.o., w ramach projektu „Zabudowa kompleksowej informacji pasażerskiej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym na liniach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA”. Wartość umowy to blisko 33 mln zł netto. Finansowanie planowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Planowany termin zakończenia zadania to drugi kwartał 2026 r.

Standard rzeszowskiej stacji zwiększył się i zmienia się sukcesywnie dla podróżnych – to efekt wielu przedsięwzięć, realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Po największej w historii przebudowie stacji Rzeszów Główny, wszyscy podróżni mają lepszy dostęp do pociągów – są windy i schody ruchome. Nowe perony, z dogodnym wyposażeniem w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie zapewnia komfort obsługi pasażerów. Komunikację podróżnym i mieszkańcom ułatwia bezkolizyjne przejście pod torami. Realizowana obecnie kolejna inwestycja PLK SA na stacji Rzeszów Główny zwiększy zakres bieżącej informacji o kursowaniu pociągów. Będzie system dynamicznej informacji pasażerskiej – wyświetlacze i nagłośnienie. Nowoczesny system informacji zaplanowano również na trasach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Reklama
Poprzedni artykułTragiczny wypadek. Prąd śmiertelnie raził dwie osoby
Następny artykułKolizja z udziałem rowerzysty. Był nietrzeźwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!