Strona główna HISTORIA Leżajsk: Nie żyje mjr. Zbigniew Larendowicz. Miał 102 lata

Leżajsk: Nie żyje mjr. Zbigniew Larendowicz. Miał 102 lata

0
Reklama

 9 lutego 2019 roku zmarł mjr. Zbigniew Larendowicz, znany i zasłużony leżajszczanin, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej.


15 października 2018 skończył 102 lata. Człowiek niezwykły, o bogatej historii, harcerz, żołnierz, pasjonat genealogii, miłośnik Leżajska, leśnik, kustosz i opiekun zbiorów w Bibliotece Ojców Bernardynów w Leżajsku.
Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Larendowicza odbędą się w środę (13 lutego) o godz. 11:00 w Bazylice Zwiastowania NMP (leżajski klasztor) po czym nastąpi przejście na cmentarz klasztorny gdzie zostanie pochowany.

Zbigniew Larendowicz urodził się 15 listopada 1916 roku w Leżajsku. Członek 1. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy leżajskim gimnazjum, w latach 1935/36 jako dowódca. W latach 1933/34 zorganizował drużynę zuchową we wsi Przychojec. Ukończył Szkołę Starszych Przysposobienia Wojskowego i Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii (1938).We wrześniu 1939 roku służył w 24 Pułku Artylerii Lekkiej, jako dowódca plutonu w stopniu podporucznika. Do niewoli sowieckiej, po kilku dniach zbiegł z transportu jadącego na wschód. Po powrocie do Leżajska działał w Narodowej Organizacji Wojskowej, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję komendanta obwodu (ps. „Wicher”).
Po wojnie pracował jako leśniczy. W latach 1964 – 1968, razem z prof. S. Myczkowskim, tworzył Plan Zagospodarowania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wielu rezerwatów w Polsce południowej. Brał także udział w opracowywaniu ekspertyz dla Polskiej Akademii Nauk. Po przejściu na emeryturę nadal aktywnie działa zawodowo i społecznie. Sporządził opis bibliograficzny niemal całego księgozbioru klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku.
Oprowadzał zorganizowane grupy po bibliotece zakonnej. Swoją wiedzą wspomagał studentów i osoby zainteresowane historią regionalną. Współpracował z Muzeum Ziemi Leżajskiej. Od lat dzielił się swoimi wspomnieniami w ramach lekcji szkolnych. Jest autorem licznych publikacji dotyczących historii regionu. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Krzyżem Harcerskim, Odznaką Pamiątkową „Akcja Burza” i Odznaką Strzelecką.

101- letni major Zbigniew Larendowicz z tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułRudna Mała, Rzeszów: Wypadek na DK 9. Cztery osoby ranne
Następny artykułZamarznięty kot odnaleziony. Wraca do zdrowia