Strona główna HISTORIA Łańcut: Zakończył się wielki remont w Muzeum-Zamek

Łańcut: Zakończył się wielki remont w Muzeum-Zamek

0
Reklama

W Muzeum-Zamku w Łańcucie zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie, realizowane w ramach projektu pn. „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”.


Od nowego sezonu turystycznego, który rozpocznie się w lutym przyszłego roku, turyści będą mogli obejrzeć nową ekspozycję, znajdującą się w zamkowych piwnicach. Będą to Łaźnie Rzymskie, które powstały w latach 1928-29, gdy właścicielem zamku był ostatni ordynat Alfred III Potocki. W ówczesnych czasach było to bardzo luksusowe spa, wyposażone m.in. w: najnowocześniejsze systemy grzewcze, saunę, urządzenia do elektroterapii, urządzenia kąpielowe, przyrządy gimnastyczne oraz bar i pokój wypoczynkowy. Woda do łaźni była doprowadzana z oddalonejo ok. 10 km Handzlówki.
Korzystali z nich znakomici goście, m.in. rumuński król Ferdynand I oraz Gloria Swanson –aktorka kina niemego. Odtworzenie pomieszczeń ordynackiego spa było możliwe dzięki archiwalnym zdjęciom z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, autorstwa Józefa Piotrowskiego. Udało się zachować i odnowić część elementów łaźni. Oryginalne są np.: schody z boazerią, lampa, taboret barowy, waga czy komplet wypoczynkowy, który wcześniej znajdował się
w Bibliotece. Również w kąpielisku można będzie zobaczyć autentyczne elementy wyposażenia – do naszych czasów zachowała się cześć elementów metalowych, wanny, stół z marmurowym blatem. Oryginalne są też spłuczki
z napisem „przycisnąć” oraz część polichromii i płytki.
W trakcie prac rekonstrukcyjnych zakupiono stół do części wypoczynkowej, lampy do fizjoterapii, cześć oświetlenia, sedesy. Turyści będą mogli obejrzeć również przedmioty zrekonstruowane, wykonane przez rzemieślników – metalurga i stolarza. Są to: boazeria ze snycerką i rzeźba Bahusa, drewniana podłoga, kabina do elektroterapi, siedzisko w jednej z łaźni, kinkiety metalowe, armatura natryskowa w kąpielisku czy lustro do toalety, znajdujące
się przy korytarzu do windy.
Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich wejście do Łaźni Rzymskich będzie limitowane. Jednorazowo będzie mogła je zwiedzać grupa licząca maksymalnie 10 osób. Nowa ekspozycja znajduje się w piwnicach – miejscu, w których szczególnie trzeba zwracać uwagę na poziom wilgotności względnej w powietrzu.
Łaźnie Rzymskie nie były jedynym zadaniem, realizowanym w ramach projektu.
Prace remontowo-konserwatorskie objęły także: zamkowe elewacje wraz ze stolarką, izolacje budynku, uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej, alejki z wykonaniem monitoringu i sieci wi-fi, taras południowy, wybrane rzeźby, małą architekturę parkową, fortyfikacje i ogrodzenie.
Projekt o wartości ponad 42,8 mln zł uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 29 mln zł. Pieniądze pochodziły również ze środków Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum. Natomiast do końca przyszłego roku potrwają prace remontowo-konserwatorskie i budowlane w Oranżerii oraz Ujeżdżalni.
źr. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Reklama