Strona główna HISTORIA Łańcut: Można już oglądać Skarby Biblioteki KUL-u

Łańcut: Można już oglądać Skarby Biblioteki KUL-u

0
Reklama

W ostatni piątek w Muzeum-Zamku w Łańcucie miało miejsce otwarcie wystawy EX THESAURO. ZE SKARBCA BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ KUL, prezentującej najcenniejsze i najstarsze obiekty ze 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie, na co dzień przechowywane w zamkniętych magazynach.

Na wystawie można obejrzeć unikatową kolekcję 56 rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych, kartograficznych i muzycznych. Unikatowa kolekcja stawia Książnicę uniwersytecką w rzędzie najlepszych w Polsce. Wśród dzieł zaprezentowanych w Wielkiej Jadalni znajduje się np. Dekret Gracjana – iluminowany rękopis z końca XIII wieku, powstały w południowej Francji. Jest to najstarszy obiekt w kolekcji Biblioteki KUL.
Na szczególną uwagę odwiedzających wystawę zasługuje również fragment Archiwum Filomatów, czyli zbioru dokumentów wileńskiego związku studentów, do którego należał m.in. Adam Mickiewicz. To jego ręką pisane wiersze „Romantyczność” i „Pierwiosnek” można podziwiać na ekspozycji. Wśród starych druków znalazła się także pierwsza książka wydrukowana w Polsce, czyli „Joannes de Turrecremata, Expositio super toto psalterio”, tłoczona w 1474 roku. Białym krukiem wystawy jest jedyny zachowany egzemplarz „Hebdomas To iest Siedem Tegodniowych Piosnek wyietnych z pierwszych Ksiag Moiżeszowych […]”, autorstwa Sebastiana Klonowica, przyjaciela Jana Kochanowskiego i lubelskiego burmistrza, wydrukowany w Krakowie przez Macieia Garwolczyka w 1581 roku. Wielbicieli dawnej kartografii zainteresuje natomiast atlas: „Theatrum Orbis Terrarum, opus nunc tertio auctore recognitum […]”, opracowany przez Abrahama Orteliusa, tłoczony w Antwerpskiej oficynie Krzysztofa Plantina w XVI w.
Wystawa będzie czynna do 1 września br. Niezwykłą kolekcję dokumentów można oglądać do poniedziałku do niedzieli, w godzinach udostępniania ekspozycji wnętrz I piętra Zamku.
Turyści, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania I piętra dawnej rezydencji magnackiej, będą mogli obejrzeć zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w cenie wejściówki. Dla pozostałych osób bilet wstępu na wystawę kosztuje 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).

Reklama