Strona główna HISTORIA Łańcut: Domowe oblicze zamku Potockich. II piętro dla turystów

Łańcut: Domowe oblicze zamku Potockich. II piętro dla turystów

0
Reklama

Od ponad roku turyści mogą podziwiać niedostępne wcześniej wnętrza Muzeum Zamku w Łańcucie. Wcześniej wyłącznie na wyjątkowe okazje udostępniano jedynie
korytarze i 3-4 pokoje. Dziś zwiedzający mogą obejrzeć aż 18 odnowionych wnętrz.


Udostępnione w 2017 r., odrestaurowane dzięki dofinansowaniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich wnętrza II piętra zamku do tej pory obejrzało ponad 26 000 zwiedzających. Nowe pokoje pozwalają na bliższe poznanie specyfiki życia w dawnej rezydencji magnackiej.
Aby mieć pełne spektrum, warto obejrzeć zarówno wnętrza I, jak również II piętra. To pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy niższą kondygnacją „piano nobile”, czyli reprezentacyjną, gdzie znajdują się apartamenty dla właścicieli i znamienitych gości, a wyższą, na której turyści odnajdą apartamenty przeznaczone dla dzieci, pozostałych gości oraz pokoje dla służby.

Gablota z drobiazgami

Oglądając ekspozycję II piętra warto zwrócić uwagę na gablotę ze srebrem. Można tam znaleźć m.in. srebrny zestaw do zmiatania okruchów ze stołu, czyli szufelkę i oprawę na szczotkę – zmiotkę, a także srebrne, otwierane osłony na butelki, które stawiano na stole. Świetnie zachowały się również damskie drobiazgi.
Turyści zwracają uwagę na komplet dla dziewczynki – wykonaną z koronki i masy perłowej parasolkę oraz szpicrutę – wyrób z Londynu, pochodzący z XIX w. Jednym z najbardziej interesujących wnętrz jest Salon Pompejański, z XVIII-wiecznym malowidłem na ścianach, wykonanym przy pomocy techniki olejnej na płótnie. Autorstwo przypisywane jest Vincenzo Brennie – malarzowi włoskiemu, który pracował w Łańcucie, za czasów księżnej marszałkowej Lubomirskiej.
Wędrując przez pokoje II piętra warto porównać współczesną morę na ścianach (tkaninę o specjalnym splocie), znajdującą się w sypialni 59 oraz oryginalną, zachowaną z czasów Potockich w pokoju 66 (Kawalerskim). Uwagę turystów zwracają dwa obrazy Juliusza Kossaka – portret Tadeusza Kościuszki oraz portret księcia Józefa Poniatowskiego. Kossak był związany był z rodziną Potockich, wielokrotnie ich portretował.

Reklama

Pokoje zachowane w nienagannym stanie

W szafach – gablotach można obejrzeć fragmenty dwóch serwisów porcelanowych – jeden z herbem Potockich Pilawa i dugi z herbem Lubomirskich Szreniawa, który według tradycji należał do Henryka Lubomirskiego, wychowanka księżnej marszałkowej. Idąc dalej korytarzem wschodnim warto zajrzeć do pokoju 74, w którym zachowała się oryginalna papierowa tapeta w kwiaty, datowana na pierwsze lata XX w.
Zwiedzający mogą obejrzeć także np. naczynia kuchenne, pozostałości po łańcuckich kuchniach, Są wśród nich: tasaki o różnych kształtach, duże rondle, służące np. do smażenia konfitur, czy piecyk do suszenia, względnie podgrzewania talerzy, a także wanienki do ryb przyrządzanych w całości.

Tanie bilety

Po obejrzeniu wszystkich zamkowych ekspozycji z obu kondygnacji, można zauważyć, że II piętro jest bardziej „przytulne”, bliższe współczesnym standardom mieszkaniowym.
Wartym podkreślenia jest również cena biletów uprawniających do obejrzenia II piętra. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy jest w cenie 2 zł, a dla dzieci i młodzieży od 7 do 26 roku życia: 1 zł.
źr. Muzeum Zamek Łańcut 

Reklama