Strona główna KULTURA Łańcut: Bal Maskowy rozpoczął 57. Muzyczny Festiwal

Łańcut: Bal Maskowy rozpoczął 57. Muzyczny Festiwal

0
Reklama

Operą „Bal Maskowy” Giuseppe Verdiego zainaugurowano największe muzyczne wydarzenie na Podkarpaciu. Otwarcie 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie tradycyjnie zgromadziło kilka tysięcy osób, które na placu przed zamkiem wysłuchały koncertu w wykonaniu muzyków Opery Lwowskiej. Przed nami dziewięć dni niezwykłych występów, które 27 maja w Filharmonii Podkarpackiej zakończy „Wesele Figara”.

Na widowni przed łańcuckim zamkiem zasiedli m.in.: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP. Samorząd województwa reprezentowali członkowie zarządu oraz radni województwa z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele. Przyjechali parlamentarzyści z regionu, obecna była także wicewojewoda Lucyna Podhalicz, wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, lokalni samorządowcy oraz tysiące miłośników muzyki, nie tylko z Podkarpacia.

Reklama

Zanim jednak na scenie pojawili się muzycy Opery Lwowskiej, do gości Festiwalu zwrócił się marszałek Władysław Ortyl.

Z radością i przyjemnością witam wszystkich Państwa na 57. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Cieszę się, że po raz kolejny możemy zainaugurować łańcucki festiwal koncertem plenerowym, w otoczeniu pięknego zamku. Ta architektoniczna perła wśród rezydencji magnackich w Europie, przez wieki była miejscem przyciągającym miłośników sztuki. Od ponad pół wieku wnętrza Zamku, a od kilku lat także zamkowy park, są sceną, na której występują najsłynniejsi artyści z wielu zakątków świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji – powiedział marszałek.

Następnie na scenie pojawił się gość honorowy – Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 Nikt w latach 60-tych nie marzył, że Festiwal odniesie takie sukcesy i osiągnie taką sławę. Jest to zasługa jego twórców i jego opiekunów -mówił marszałek sejmu.

Marek Kuchciński podziękował organizatorom za pracę i uroczyście otworzył Festiwal.

Do publiczności i organizatorów list skierował premier Mateusz Morawiecki.

Łańcucki Festiwal pozostaje niezmiennie wydarzeniem promującym Polskę, promującym Podkarpacie i naszą narodową kulturę – napisał premier.

Marta Wierzbieniec, szefowa Filharmonii podziękowała publiczności.
Witając państwa – dziękuję za to, że tak licznie przybyli państwo na nasz dzisiejszy koncert. Przed nami 10 festiwalowych wieczorów, które wypełni muzyka ważna, w wykonaniu światowej sprawy artystów. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia sponsorów – dziękowała publiczności i sponsorom Marta Wierzbieniec.

Goście 57. Muzycznego Festiwalu

Później przeznaczone sobie miejsca zajęli artyści z Opery Lwowskiej. Solidne owacje potwierdziły kunszt muzyków rozgrzewających łańcucką publiczność. Przed nią jeszcze dziewięć koncertowych dni. Na Podkarpacie przyjedzie m.in. warszawski Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z musicalem „Skrzypek na dachu”. Wystąpią także: sopranistka Aleksandra Kurzak z mężem, tenorem Roberto Alagna, wirtuoz skrzypiec Vadim Repin oraz pianista Andrei Korobeinikov, Tomasz Konieczny Bass-baritone, Georgijs Osokins – finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zagra także Kwartet Wilanów oraz  A BU z Pekinu. Finałowy koncert odbędzie się 27 maja w Rzeszowie. Polska Opera Królewska zaprezentuje „Wesele Figara” W.A. Mozarta.

Plenerowe koncerty przed łańcuckim zamkiem, to także okazja do poznania jego architektury odmienionej niezwykłą iluminacją. Gra świateł towarzysząca występom artystów, dopełnia niezwykłego widowiska jaki stanowi Festiwal Muzyczny w Łańcucie.

źr. Podkarpackie.pl
 

Reklama
Poprzedni artykułBlokady alkoholowe w każdym aucie. Nowe dyrektywy UE
Następny artykułStalowa Wola: HSW z przychodem ponad 800 ml zł