Strona główna WIADOMOŚCI Łagodzenie restrykcji. Nowe limity wiernych w świątyniach

Łagodzenie restrykcji. Nowe limity wiernych w świątyniach

24
0

We wtorek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której szef rządu zapowiedział zmiany w restrykcjach. Od przyszłego tygodnia w kościołach i miejscach kultu religijnego będzie mogło przebywać więcej osób.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że trwały rozmowy rządu z Episkopatem, na czele z abp. Stanisławem Gądeckim:

„W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów”.

W kościołach ma być dozwolone zapełnienie połowy miejsc. Szczegóły poznamy w czwartek.

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Gądeckiego: „przepisy aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii prowadzą do sytuacji dość paradoksalnych. Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku dwa tys. metrów kwadratowych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here